Dobro je znati
 Getty Images/iStockphoto
zdravlje

Kad tijelo zvoni na uzbunu! Ove simptome jednostavno ne smijete ignorirati, kažu liječnici

To su alarmi kojima vam tijelo poručuje da trebate što prije, nekada i istog trenutka, potražiti liječničku pomoć

Neobjašnjivo ste izgubili na težini, ispada vam kosa ili ste stalno žedni? To su samo neki od znakova tijela koji mogu upućivati na vrlo ozbiljna stanja.


Spuštenost lica, slabost ruke, nerazumljiv govor

Navedeni simptomi znak su moždanog udara, što znači da ste životno ugroženi i da trebate pomoć hitno, upravo u tom trenutku. Češći tip moždanog udara, ishemijski udar, događa se kada krvni ugrušak blokira krvnu žilu u mozgu. Postoje lijekovi koji razbijaju ugruške, a trebali bi se primijeniti unutar tri sata od početka udara (još bolje, unutar jednog sata). “Govorimo o 'zlatnom satu', jer je ishod najbolji ako tretman počne u tom vremenu”, rekla je Ruth M. Brocato, liječnica obiteljske medicine u Mercy Medical Centeru u Luthervilleu.

Za bolje pamćenje simptoma moždanog udara kod nas je osmišljen akronim GROM, što znači:

G = govor, smetnje govora i/ili razumijevanja

R = ruka, slabost jedne strane tijela

O = osjet, promjene u osjetu, snažni trnci

M = minute, važno je što prije prepoznati moždani udar i što prije reagirati.

Pojave li se ovakvi simptomi, bez imalo oklijevanja treba nazvati Hitnu pomoć na 194 ili 112.


Težak proljev ili povraćanje

Virusne crijevne infekcije mogu nas jako pogoditi – toliko da ne možemo zadržati nikakvu hranu niti piće, pa ni vodu. U takvom stanju možemo dehidrirati već unutar jednog dana, pa je svakako potrebno što prije javiti se liječniku.

Ako stanje nije baš tako loše, ali povraćanje i proljev uporno traju nekoliko dana, uzročnici su vjerojatnije bakterije nego virusi. I u tom bi se slučaju trebalo javiti liječniku.


Duboke posjekotine

Ako ste, primjerice, razrezali prst nožem, požurite liječniku. Rane treba sašiti unutar šest sati, kasnije raste opasnost od infekcije. Dođete li kasnije, ranu će vjerojatno samo očistiti i pustiti je da zaraste prirodno, no tada je moguće da će ostati neugledan ožiljak. Ako ste dobili šavove, zaštitite prvih dana mjesto ozljede zavojem i antibiotskim sredstvom. Ako rana curi, natekne ili se zacrveni odmah kontaktirajte svog liječnika.


Podljevi, bolovi i natečena ruka ili noga

Ovo može značiti da je pukla kost, a tada treba dobiti medicinsku pomoć najkasnije unutar dva dana. “Čekate li predugo, kost može početi pogrešno zacjeljivati”, kaže ortopedski kirurg Stuart J. Fischer, glasnogovornik Američke akademije ortopedskih kirurga. Čak i ako niste sigurni jeste li što slomili, javite se liječniku unutar dva dana, radi evaluacije i rentgenskog snimanja. Ako je slomljena kost probila kožu, tražite hitnu pomoć istog trenutka!

Hoćete li nakon prijeloma trebati operaciju, gips ili samo mirovanje, ovisi o tipu ozljede i o tome koja je kost ozlijeđena.

Primjerice, lom kosti nožnog prsta može tražiti samo promatranje i poštedu pri kretanju i nošenju tereta, dok lom zglavka može zahtijevati namještanje, gips, pa i operacijski zahvat.


Bolni, crveni osip i mjehurići na jednoj strani tijela

To je vjerojatno herpes zoster, zarazna bolest koju uzrokuje virus varicella-zoster, koji uzrokuje i vodene kozice. Ostali simptomi mogu biti povišena temperatura, tresavica, mučnina, glavobolja, umor. Može se pojaviti osjetljivost pogođenog područja i na najblaži dodir.

Otiđite liječniku čim vam se pojave takvi simptomi. Ako se potvrdi da je to herpes zoster, liječnik može dati antivirusne lijekove koji će skratiti trajanje kožnih promjena, ali pravog lijeka protiv ovog virusa nema. Kod nekih osoba može ostati neuralgična bol na pogođenom području.


Bolovi, pečenje i neobičan vaginalni iscjedak

Gotovo je neshvatljivo, ali ima žena koje ignoriraju ovakve simptome, upozorava dr. Michael Krychman, jedan od voditelja Centra za seksualno zdravlje južne Kalifornije. U takvom je slučaju važno hitno potražiti medicinsku pomoć, u suprotnom se može razviti bolna upala u zdjelici koja može dovesti i do neplodnosti. Sa svakim danom čekanja raste mogućnost nastanka komplikacija i, naravno, širenja infekcije, pa bi bilo najbolje primiti antibiotsku ili drugu terapiju unutar nekoliko dana.


Neobjašnjiv gubitak težine

Gubitak težine koji se ne može objasniti može biti simptom mnogih opasnih stanja, kao što su rak jajnika, endokrine ili autoimune bolesti. Rak jajnika naziva se tihim ubojicom, jer obično nema prepoznatljivih simptoma, sve dok ne dođe do uznapredovalog stadija, upozorava dr. Kecia Gaither iz Lincoln Medical and Mental Health Centera u New Yorku i dodaje da je važno redovito kontrolirati stanje jajnika.


Stalni probavni problemi i žgaravica

Ponavljajući simptomi povezani s lošim probavljanjem i žgaravicom mogu biti znaci kardiovaskularne bolesti. „Srčane bolesti ubojica su broj jedan žena u svijetu. Simptomi su često prikriveni, nisu jasni kao kod muškaraca”, kaže dr. Gaither.

Kako je objavila Zaklada Hrvatska kuća srca, u svijetu svakih 80 sekundi jedna žena umre od kardiovaskularnih bolesti, a čak 80 posto tih bolesti moglo bi se spriječiti odlaskom na preventivne preglede. Prošle su godine u Hrvatskoj od kardiovaskularnih bolesti umrle 12.673 žene i upravo su te bolesti najčešći uzrok smrti žena i kod nas. Od kardiovaskularnih bolesti lani je u Hrvatskoj umrlo 9347 muškaraca.


Madež raste ili mijenja boju

Ako ste primijetili da vam je madež promijenio boju, da su mu rubovi postali „neuredni” ili je narastao, otiđite liječniku što je hitnije moguće. “To može biti znak melanoma, agresivnog oblika raka kože. Dijagnoza se postavlja nakon biopsije ili pomoću ultrazvuka, a liječenje nakon kirurškog uklanjanja može uključivati imunoterapiju ili kemoterapiju”, kaže dr. Gaither.


Kosa slabi i postaje rjeđa

Normalno je izgubiti do stotinu vlasi kose dnevno, no ako ste primijetili da vam kosa ispada jače nego inače ili da je izgubila na gustoći, svakako istražite što je u pozadini. “Prorjeđivanje kose može značiti mnogo toga te upućivati na vrlo ozbiljna stanja kao što su endokrine ili autoimune bolesti, poput poremećaja štitnjače ili lupusa”, navodi dr. Gaither. Mogući uzrok može biti i jednostavniji za rješavanje, primjerice, nedostatak željeza ili nekih vitamina.


Vaginalno krvarenje nakon menopauze

Postmenopauzalno vaginalno krvarenje glavni je pokazatelj raka maternice, kaže dr. Gaither. Ova je bolest rijetka, a ključ liječenja je u ranom dijagnosticiranju, jer ako se proširi sve postaje mnogo teže.


Stalna žeđ

Neutaživa žeđ nije dobar znak. Prekomjerno žeđanje može biti znak dijabetesa, jer visoke razine šećera u krvi uzrokuju neravnotežu vode u tijelu, kaže dr. Gaither. Ako je žeđ stalna i ne možete je ugasiti, svakako otiđite liječniku.


Promjene u dojkama

Svaku abnormalnu pojavu ili osjećaj u dojkama i oko njih treba provjeriti kod liječnika što je prije moguće. Promjene oblika dojki, promjene na koži, uvlačenje bradavica – sve to mogu biti znaci raka, upozorava dr. Gaither. Kao i kod svakog raka, i ovdje je rano otkrivanje ključno za uspjeh liječenja.


Neugoda u čeljusti, ramenu i leđima

Ovi simptomi mogu ukazivati na razna stanja, no ako potraju ili se vraćaju, mogli bi biti znak srčane bolesti. Obratite se liječniku, kaže dr. Gaither, koji će na osnovu simptoma i nekih pregleda procijeniti vaše srčano zdravlje.


Iznenadna užasna glavobolja

Pojava glavobolje nikako nije rijetkost, no ako su bolovi jači od svih koje ste iskusili ne pokušavajte ih riješiti tako što ćete popiti tabletu i leći. Iznenadna, eksplozivna i iznimno jaka glavobolja, praćena trncima u licu i glavi, osjetljivošću na svjetlo, umorom, može biti znak rupture aneurizme. Odmah treba zvati hitnu pomoć!

Glavobolja može biti i znak moždanog udara ili tumora na mozgu, ali i mnogih manje opasnih stanja kod kojih će pomoći reguliranje prehrane i urednije spavanje.


Crna stolica

Pojava tamne stolice može biti samo posljedica jedenja nekih namirnica, poput špinata ili cikle, ili uzimanja željeza. No, može upućivati i na krvarenje u probavnom traktu. Svaku pojavu krvi u stolici treba medicinski provjeriti, kaže dr. Gaither.


Kratak dah

Ako ostajete bez daha, to može značiti da ste oboljeli od bronhitisa ili kronične opstruktivne plućne bolesti.

No, može biti i znak krvnog ugruška u plućima, odnosno plućne embolije – obratite pažnju na simptome kao što su ubrzano disanje, oštra bol u prsima, napad tjeskobe, nepravilan rad srca, cijanoza... Potrebna je hitna medicinska pomoć!


Stalan umor

Jedno je biti umoran nakon dugog radnog dana, a drugo je kronični umor kojim vam tijelo nešto poručuje. “U slučaju dugotrajnog umora koji se ne ublažava, krvni testovi mogu pokazati uzrokuje li ga dijabetes ili možda neka autoimuna bolest”, kaže dr. Gaither.


Često mokrenje

Učestalijo mokrenje od uobičajenog, uz uobičajen unos tekućine, može biti znak šećerne bolesti. Ovaj se simptom obično pojavljuje udružen s umorom i konstantnom žeđi, navodi dr. Gaither.

Učestalo mokrenje može biti i znak problema s urinarnim traktom, primjerice, urinarne infekcije ili sindroma preaktivnog mokraćnog mjehura.


Depresija

Svaku veću promjenu raspoloženja i osjećaja treba shvatiti ozbiljno. Kod potištenosti, tjeskobnosti, neraspoloženosti koje potraju i počinju ometati funkcioniranje obavezno treba potražiti liječničku pomoć, kaže dr. Gaither.


Gubitak apetita

Ako se zasitite vrlo brzo nakon što ste počeli jesti, ne znači da vaša dijeta djeluje, nego da se trebate zamisliti. Ako vam je oslabio apetit, prijavite to svom liječniku, poglavito ako uz osjećate i mučnine, povraćate, gubite na težini ili ste napuhnuti. Navedeno mogu biti znaci refluksa želučane kiseline, ulkusa, ali i raka jajnika.


Širenje u struku

Primijetite li da ste se proširili u struku u kratko vrijeme, a niste počeli više jesti, to bi mogao biti znak srčane bolesti. Dr. Gaither ističe da se abdomen može širiti od nakupina tekućine, a to obično znači neki oblik bolesti srca ili jetre.


Zamućen vid

Zamućen vid ili naglo slabljenje vida ne znače samo probleme s očima. To mogu biti simptomi dijabetesa, a nekada i moždanog udara. Odmah potražite liječničku pomoć!


Natečene noge i gležnjevi

Pretjerano nakupljanje vode u nogama, posebno u području gležnjeva, nije rijetkost. Ako ste proveli na nogama cijeli dan, to može biti prirodna posljedica, no ako je otečenost stalno prisutna ili učestala, to može biti edem. Nakupljanje tekućine u određenim dijelovima tijela može ukazivati na probleme sa srčanim zaliscima.


Pretjerano spavanje

Devet, deset i više sati sna koji ne donose odmor te nemogućnost buđenja ujutro mogu biti znaci depresije. Ako se nikako ne možete naspavati, svakako se obratite liječniku, savjetuje dr. Gaither.


Iznenadna konfuznost

Iznenadna pojava problema u fokusiranju i nemogućnost jasnog razmišljanja, kao i promjene u ponašanju, trebali bi biti dovoljni razlozi za posjet liječniku. To može biti samo prolazno stanje, ali može biti i znak infekcije ili mentalnih teškoća.


Linker
16. svibanj 2024 19:11