Iako ga možda često pripremate u musakama ili pohanog, vjerojatno niste znali da patlidžan zapravo ima pregršt dobrobiti za zdravlje u kojima ćete moći uživati počnete li ga češće pripremati
1. Odličan izvor vitamina i minerala
Patlidžani su odličan izvor vitamina C, vitamina K, vitamina B6, tiamina, niacina, magnezija, mangana, fosfora, bakra, vlakana, folne kiseline, kalija i drugih minerala i vitamina.
2. Poboljšava probavu
Visok udio vlakana u patlidžanima je odličan način da poboljšate zdravlje svog probavnog sustava. Uz to, česta konzumacija patlidžana će vam pomoći da imate redovitiju stolicu.
3. Jača zdravlje srca
Osim što pospješuju probavu, vlakna iz patlidžana poboljšavaju zdravlje srca. Naime, vlakna smanjuju količinu kolesterola koji vaše tijelo apsorbira tako što ga vezuju uz žuč kako bi ga tijelo prirodnim putem izlučilo.
4. Prevencija raka
Antioksidansi su jedna od najboljih zaštita od bolesti kao što je rak, ali i mnogih infekcija. Dok jedete patlidžan, u organizam unosite prirodni antioksidans – mangan. Visoka razina antioksidansa, kao što je mangan u tijelu, pomaže da svi tjelesni organi budu bolje zaštićeni od bolesti.
6. Prevencija anemije
Nedovoljan unos željeza može biti opasan za zdravlje. U nekim slučajevima manjak željeza uzrokuje anemiju, koja se očituje umorom i slabošću uslijed nedovoljnog broja crvenih krvnih stanica koje prenose kisik po tijelu. Konzumiranje namirnica bogatih željezom, kao što je patlidžan, pomaže u sprečavanju razvoja anemije.
7. Poboljšava moždane funkcije
Patlidžani obiluju fitonutrijentima koji poboljšavaju zdravlje mozga tako što povećavaju cirkulaciju u tijelu i dotok krvi u mozak. Povećan dotok krvi u mozak pomaže u jačanju pamćenja zato što stimulira razvoj neuralnih veza.
Nutritivni sadržaj
100 grama patlidžana sadrži 25 kalorija, 1 gram proteina, 0,2 grama masti, 6 grama ugljikohidrata i 3 grama vlakana.
Može li patlidžan biti opasan?
Patlidžan sadrži kemikaliju solanin za koji se smatra da može pojačati upalne procese te pogoršati stanje kod bolesti kao što je artritis. Nema čvrstih dokaza da mala količina solanina koji je prisutan u patlidžanu pogoršava simptome artritisa, no primijetite li da su vam se zglobovi upalili nakon konzumacije patlidžana, izbjegavajte to povrće. Vrlo su rijetki ljudi koji su alergični na patlidžan, a simptomi alergijske reakcije mogu biti osip, oticanje lica, svrbež, mjehurići i hrapav glas.
Kako ga pripremati i čuvati
Prije upotrebe, operite patlidžan i odrežite mu krajeve. Kora je jestiva, no ako je ne volite žvakati ili je smatrate pretvrdom i žilavom za žvakanje, možete je oguliti. Patlidžan je prirodno blago gorkast. Pospite ga solju i ostavite da stoji oko pola sata te će sol izvući dio gorčine, a uz to će spriječiti da patlidžan upije previše ulja tijekom pečenja. Prije nego što ga počnete kuhati ili peći, isperite višak soli. Patlidžan možete peći, pržiti, roštiljati, kuhati na pari, dodavati kao sastojak umacima, složencima i musakama. Iako je pohani patlidžan prilično omiljeno jelo, uranjanje u krušne mrvice i prženje u dubokom ulju donosi mnogo kalorija i masti. Želite li to izbjeći, odaberite light varijantu i ispecite patlidžan u pećnici umjesto da ga pohate. Prvo koru patlidžana izbodite viljuškom, zatim ga pecite oko 30 minuta. Nakon toga možete izdubiti sredinu i od nje pripremiti nadjev za lađice od patlidžana ili možete to upotrijebiti za pripremu umaka.
Nemojte rezati patlidžan prije vremena, već to činite samo netom prije nego što ga namjeravate pripremati jer se brzo kvari. U hladnjaku ga možete čuvati do tjedan dana. Upravo zbog bezbrojnih mogućnosti pripreme patlidžan je vrlo prihvaćen, a osobito je omiljen među veganima i vegetarijancima jer im služi kao ukusna zamjena za meso
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....