Ghee je pročišćeni maslac koji istočnjačka medicina, posebno ajurveda, zahvaljujući njegovim ljekovitim svojstvima naziva i kraljevskim uljem ili tekućim zlatom. Mada se smatra egzotičnom namirnicom, zapravo se radi o čistom maslu, koje se i kod nas koristi od davnina, a naši su ga stari spravljali kako bi se najdragocjeniji sastojci maslaca od kravljeg mlijeka sačuvali od kvarenja. Dobiva se kuhanjem maslaca na niskoj temperaturi, tijekom kojeg iz maslaca isparava voda, a krute se mliječne tvari odvajaju i uklanjaju žlicom. Tako se dobiva ukusan i mirisan maslac bez konzervansa i drugih primjesa. Kulinarski stručnjaci koriste ghee kao bazu za pripremu najrazličitijih vrsta jela, može se konzumirati na bezbroj načina i odlična je zamjena za biljna ulja, maslac ili ostale masnoće. Dodaje se hrani jer joj daje punoću okusa i mirisa, a s obzirom na to da je otporan na temperaturu, prikladan je za prženje, pohanje, pečenje svih vrsta hrane, pripremu slanih i slatkih jela, kolača. Daje osobitu aromu varivima i juhama, a koristi se i kao ukusan i samostalan namaz na kruh.
Kvaliteta maslaca
Pročišćeni svježi maslac jedinstven je prirodni proizvod bez dodataka, pojačivača okusa, soli, šećera, ne sadrži mliječni protein kazein, a jedini je mliječni proizvod koji ne sadrži ni mliječni šećer laktozu, stoga je prikladan za osobe osjetljive na mlijeko i mliječne proizvode. Priprema se vrlo profinjenim i dugotrajnim, ali zapravo vrlo jednostavnim postupkom laganog zagrijavanja najkvalitetnijeg mliječnog nepasteriziranog maslaca. Tijekom kuhanja žlicom se s vrha uklanjaju pjena i otpadne tvari, sve dok ne ostane bistra zlatna tekućina, 99-postotna čista mliječna masnoća. Ne smije se prekuhati niti izgorjeti. Pri izradi gheeja važna je kvaliteta maslaca od kojeg se izrađuje. Ona mora biti vrhunska, jer u protivnom ghee neće imati pozitivan učinak na tijelo i um. Tako prerađen ghee ima neograničen rok trajanja ako se čuva na tamnom i suhom mjestu, ali mora biti dobro zatvoren i zaštićen od vanjskih utjecaja. Mnoštvo je znanstvenih dokaza koji pokazuju da različiti bioaktivni spojevi poput konjugiranih linolnih kiselina te kratkolančanih i srednjolančanih masnih kiselina pridonose poboljšanju zdravlja i dugovječnosti ljudi.
Sam ili u kombinaciji
Ghee se može koristiti sam ili u kombinaciji s medom za liječenje rana, opeklina, upala kože i žuljeva, a pokazao se učinkovitim i pri liječenju očnih infekcija, u smanjenju lošeg kolesterola, prevenciji dijabetesa, usporavanju Alzheimerove bolesti. Zasićene masti snižavaju rizik od bolesti srca, sprečavaju osteoporozu, jačaju imunosni sustav, hrane mozak i živčani sustav, reguliraju djelovanje hormona. U svrhu liječenja i čišćenja organizma ajurveda preporučuje uzimanje jedne do dvije čajne žličice gheeja ujutro, na prazan želudac.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....