Toplina i sunce blagotvorno djeluju na duh i tijelo, uklanjaju depresiju i ljudi su ljeti uglavnom bolje raspoloženi. Istraživanja su pokazala da su oni koji puno vremena provode na čistom zraku u prirodi općenito sretniji i vedriji jer upijaju više kisika i vitamina D.
Kretanjem i udisanjem čistog zraka stanice se opskrbljuju kisikom i pojačava se elastičnost i tonus kože. No, koliko god je sunce izvor života i dobrih vibracija, ima i neke negativne strane.
Pretjerano i nekontrolirano izlaganje UV zrakama, na primjer, uzrokuje isušivanje i prijevremeno starenje kože. Prvi znakovi su dehidrirana, suha koža i bore.
Mada se o koži treba pravilno brinuti cijele godine, ljeti je dodatno treba hraniti jer joj je zbog vrućina, znojenja i izlaganja suncu nužna zaštita i pojačana hidratacija kako bi se spriječilo isušivanje. Uz to, svakodnevna tuširanja sapunima i šamponima te vodom obogaćenom klorom vrlo nepovoljno utječu na kožu. Može se pojaviti nelagodan osjećaj peckanja, svrbeži, zatezanja, manje ili jače ljuskanje površine kože koja uz to postaje crvena i gruba.
Bez alkohola, umjetnih boja i mirisa
Samo korištenje odgovarajuće zaštite od sunca i krema s visokim zaštitnim faktorom najčešće nije dovoljno da se izbjegnu takvi problemi, pogotovo ako imate suhu kožu i ako ste zrelije dobi.
Naime, s godinama koža proizvodi sve manje vlastite masnoće koja je održava vlažnom i štiti od vanjskih faktora te prirodno postaje osjetljivija i podložnija isušenosti i problemima koji je prate. No, lako je možete zadržati blistavom i jedrom čak i po najvišim ljetnim temperaturama poduzmete li nekoliko jednostavnih mjera koje će spriječiti dehidraciju.
Za početak potpuno iz upotrebe eliminirajte proizvode za njegu lica i tijela koji sadrže umjetne boje i mirise, alkohol i lanolin, jer oni dodatno isušuju kožu i povećavaju njenu osjetljivost.
Vitaminska kura
Potrebno je piti dovoljno vode, cijelog dana, u gutljajima. Nemojte si dopustiti da osjetite žeđ po ovim vrućinama i redovito svakih pola sata popijte malo vode.
Jedite svježe voće i povrće kako bi se koža hranila iznutra, a korisno je provoditi i ljetnu kuru vitaminskim dodacima prehrani koji sadrže veće količine A, C, E, K vitamina, uz dodatak potrebnih količina bakra i cinka.
Ovi vitamini i adekvatan unos esencijalnih omega-3 i omega-6 nezasićenih masnih kiselina pomažu u zadržavanju vode u stanicama.
Važno je čišćenje
Jedan od velikih neprijatelja osjetljive i suhe kože je voda iz slavine. Ako je prebogata vapnencem, nastojte je ne koristiti za pranje i čišćenje lica, nego je zamijenite destiliranom vodom ili termalnom vodom u spreju. Nepravilno čišćenje kože lica može dovesti do pretjerane osjetljivosti, čak i ako prije nije bila takva. Do toga dolazi kad žene, u želji da što dulje zadrže mladolik izgled, kožu tretiraju agresivnim metodama i sredstvima za čišćenje. Pilinzi, losioni na bazi alkohola te maske za čišćenje i uklanjanje površinskog sloja odumrlih stanica pružaju trenutačni osjećaj čistoće lica, no dugoročno mogu donijeti i neugodne posljedice poput svrbeža, prekomjerne osjetljivosti i suhoće.
Može i prirodno čišćenje
Ako je vaša koža osjetljiva i suha, najbolje je koristiti mlijeko namijenjeno posebno za taj tip kože te tonik na bazi vode i bez alkoholne komponente, s umirujućim i dekongestivnim djelovanjem. Bilo bi dobro i da je obogaćen ekstraktima kamilice, nevena ili crnog sljeza. Tonik uklanja ostatke sredstva za čišćenje i ponovno uspostavlja normalan stupanj kiselosti kože, narušen čak i nakon čišćenja najblažim proizvodima.
Izbjegavajte antibakterijske i dezinfekcijske proizvode
Ne koristite nikakve antibakterijske ni dezinfekcijske proizvode prilikom kupanja, tuširanja ili umivanja i ni u kojem slučaju ih nemojte nanositi direktno na kožu. Oni mogu izazvati različite reakcije u vidu dermatitisa ili pogoršati već postojeći problem suhoće i perutanja kože.
Piling, ali blag i umjeren
Poticanje regeneracije stanica kože može se postići i pilingom, koji omogućuje i bolje djelovanje krema koje se nanose na kožu, ali ga ljeti nastojte izbjegavati ili ga primjenjujte samo blago i umjereno jer on dodatno nadražuje kožu i osim što uklanja mrtve stanice, lišava kožu njezine prirodne zaštite koja joj je u ovom periodu godine itekako potrebna. Najbolje je da piling ostavite za prve jesenske dane kad će osvježenje lica dobro doći, a koža će takav tretman bolje podnijeti.
Samo hladna voda
Izbjegavate tuširanje i umivanje u vrućoj vodi jer ona doslovno izvlači vlagu iz kože. Pokušajte se naviknuti na tuširanje mlakom vodom, samo jednom dnevno, jer prečesto tuširanje i kupanje također može isušiti kožu s obzirom na to da gelovi i sapuni za pranje lišavaju kožu njezinog prirodnog zaštitnog sloja masti.
Nakon svakog kupanja ili tuširanja tijelo i lice namažite hidratantnom kremom za lice, a tijelo hidratantnim losionom. Najbolji učinak postići ćete ako kožu namažete dok je još vlažna, jer će tako upiti više hidratantnih sastojaka.
U ljetnim danima hidratantnu kremu trebali biste imati pri ruci stalno, tako da je u bilo kojem trenutku, kad primijetite da vas koža zateže i svrbi, možete nanijeti na lice.
Lagane kreme
Kreme bi ljeti morale biti laganije teksture, s pojačanom sposobnošću vlaženja. Ako vam je koža izuzetno suha, prvi odabir je hidratantna krema koja sadrži razne oblike lipida te sastojke koji prirodno hidratiziraju kožu, kao što su kreme s ekstraktom maslinovog ulja, avokada ili suncokreta jer oni zadržavaju vlagu.
Hidratantne kreme trebaju sadržavati ovlaživače kao što su:
- hijaluronska kiselina, koja vlaži gornje slojeve kože, sprečava isušivanje te kožu čini glatkom i elastičnom
- esencijalne masne kiseline koje potiču obnovu stanica i povećavaju razinu vlage
- ceramide, koji djeluju kao prirodni zaštitni sloj koji zadržava vlagu i održava cjelovitu strukturu epidermisa; oni su neka vrsta "cementa" koji sprečava stanice da otpuštaju i gube vodu
Vaš dodatak kremama
Ako ste pobornik kozmetike iz kućne radinosti, upotrijebite biljne ekstrakte hidratantnog i protuupalnog djelovanja. Dovoljno je da u kremu koju svakodnevno koristite ukapate nekoliko kapi ekstrakta ruže ili divljeg kestena (oko 5 kapi na žličicu kreme).
Možete nakapati i:
- ekstrakte algi, koje su bogat izvor vlage
- antioksidanse (na primjer ekstrakt nara, goji bobica, duriana)
- aloe veru, koja koži pruža vlagu i smiruje nadraženost
- mokraćnu kiselinu (ureu), koja je inače prirodno prisutna u koži i ima svojstvo zadržavanja vlage
Za njegu tijela koristite kreme na bazi shea maslaca, ekstrakta zobi i ekstrakta algi koje će omekšati kožu i vratiti joj izgubljenu vlagu te dodatno učvrstiti kožu.
Ne koristite parfimirane sapune i gelove
Izbjegavajte parfimirane sapune i gelove za čišćenje i pranje lica i radije birajte preparate za čišćenje kakvi se mogu kupiti u ljekarnama i raspitajte se za takozvane omekšivače. Riječ je o hidratantnim proizvodima koji nadomještaju izgubljenu vodu iz kože te sprečavaju daljnji gubitak vlage iz nje. Postoje u raznim oblicima, od krema i losiona do masti i ulja za kupanje, tako da ćete sigurno pronaći proizvod koji vam najbolje odgovara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....