Jeste li znali da je glina toliko moćna?
 Foto: iStock
Četvrti element

Dolazi iz utrobe zemlje, upija otrove i pomaže u borbi s aknama i celulitom

Popis bolesti i simptoma koji se njome tretiraju je podug, a zbog njene učinkovitosti pripisuju joj se i gotovo čudotvorna svojstva.

U drevnom Egiptu njome su mumificirani faraoni, stari Grci koristili su je za liječenje fraktura, a Galen, poznati grčki filozof i liječnik, napisao je traktat o liječenju glinom. Popis bolesti i simptoma koji se njome tretiraju je podug, a zbog njene učinkovitosti pripisuju joj se i gotovo čudotvorna svojstva.

Glina je moćno sredstvo stimulacije, transformacije i prijenosa energije. Ona djeluje na sustav u cjelini, ili lokalizirano, zbog čega je mnogi smatraju inteligentnom energijom, a ima i snažnu sposobnost da na sebe veže organske molekule, masnoću i metaboličke otpadne produkte, istodobno otpuštajući oligoelemente, čime poboljšava metabolizam stanica kože, pojedinog organa ili cijelog tijela.

Magnet za sunce

Snažan revitalizirajući efekt gline mogli bismo objasniti njenom sposobnošću upijanja i zadržavanja sunčeva magnetizma te njegova emitiranja tijekom korištenja.

Važno!

Osnovno pravilo je da se jedanput korištena glina baca jer je upila nečistoće i otrove.

Zbog velike sposobnosti upijanja, koja izvlači iz tijela patogene i nečistoće (koji se potom izluče iz tijela mokrenjem i stolicom), njome se liječi reuma, koristi se za zacjeljivanje rana, pomaže u rješavanju akni, pjega i herpesa.

Osim što veže na sebe štetne tvari, opskrbljuje organizam s više od 60 minerala i elemenata u tragovima koji hrane i liječe naš organizam, a neutralizira i djelovanje radijacije.

Glina ima i brojne druge dobrobiti za zdravlje:

  • obnavlja stanice,
  • sprječava rast tumorskih stanica, širenje patogenih bakterija i parazita,
  • ima antiupalna svojstva,
  • potiče zacjeljivanje rana,
  • regulira pH organizma.

Foto: iStock
Zelena, crvena, žuta, plava ili bijela, koju ste isprobali?

Glina može izliječiti čir na želucu, kao i slabokrvnost: povećanje broja crvenih krvnih zrnaca, do kojeg dolazi njezinom primjenom, objašnjava se sposobnošću fiksiranja kisika, zato jer je bogata enzimima. Djeluje i na rad žlijezda s unutarnjim izlučivanjem jačajući ih u slučaju oslabljele funkcije te balansirajući ih u slučaju pretjeranog rada. Jača obrambene sposobnosti organizma, regulira metabolizam, a na srce i neke druge organe djeluje tonizirajuće. Upija sve otrove i može se koristiti za neutralizaciju prilikom trovanja gljivama, kemijskim kiselinama i drugim otrovnim supstancijama.

Lančane reakcije

U prirodi možete pronaći zelenu, žutu, bijelu i crvenu glinu. No, jedino zelena glina se koristi za liječenje i čišćenje organizma. Postoji nekoliko vrsta zelene gline, koju možete nabaviti u prodavaonicama zdrave hrane, a najpoznatiji rudnici su u Francuskoj i na Siciliji. Svaka sadrži jedinstven postotak raznih minerala i elemenata u tragovima, ovisno o tome gdje je iskopana.

Vodite računa o tome da treba biti prilično masna, s najmanje 40% silicija, te da ima nultu pH vrijednost (provjerite na naljepnici). Kako ima jako terapijsko djelovanje, kod osjetljivijih može izazvati neželjene reakcije ili naglašeni umor: u tom ju je slučaju potrebno zamijeniti bijelom.

Snažno djelovanje gline pokreće neke lančane reakcije u organizmu te se, ako ste već počeli s terapijom, ona ne smije nasumce prekidati. Kad počnete koristiti glinu, tijelo će vam samo reći koliko je vremena trebate koristiti. Nema nuspojava, no trebale bi pripaziti osobe s visokim krvnim tlakom. Naravno, prilikom upotrebe trebalo bi pratiti upute i ne činiti ništa na svoju ruku.

Vodeni filter

Glina se može i piti. Certificirana za oralnu upotrebu zove se ventilirana glina i prethodno bi se trebalo konzultirati s liječnikom. Organizam opskrbljuje mineralnim solima, jača imunitet, regulira probavu, sprječava zatvor i proljeve, a u ovoj se formi koristi i za detoksikaciju organizma. Glinenu vodu možete koristiti i ako je voda koju pijete onečišćena, a to pročišćavajuće svojstvo gline koristi se i u suvremenim tehnologijama filtriranja vode. Da biste se navikli na okus, u početku pijte samo vodu s površine, pa postupno sve do taloga. Okus joj možete poboljšati tako da glinu otopite u čaju od metvice (hladnom) ili u vodu dodate malo malo meda, limunova soka, praha sladića.

Sve do taloga

Kura čišćenja traje tri tjedna, nakon čega napravite pauzu od tjedan dana pa postupak po potrebi ponovite.

Razmutite punu čajnu žličicu ventilirane zelene gline u 2 dl vode, vodeći računa da ne smije doći u dodir s metalom. Najbolje je piti je ujutro nakon ustajanja, a može i navečer prije spavanja ili sat vremena prije jela.

Tijekom prvog tjedna samo uspite glinu u čašu, bez miješanja, pa popijte samo vodu, a talog bacite. Tijekom drugog tjedna glinu promiješajte, ostavite 5 minuta da se talog slegne pa vodu popijte, a tijekom trećeg tjedna glinu promiješajte i odmah popijte vodu zajedno s glinom.

Napitak od gline pije se polako, u malim gutljajima, po mogućnosti svakoga dana u isto vrijeme. Riječ je o izvanrednom tretmanu, koji treba redovito primjenjivati, postupno smanjujući količinu gline kad želite prestati. Dođe li do zatvora tijekom konzumiranja gline, smanjite količinu ili je razmutite u više vode i uzimajte više puta dnevno između obroka. Ako zatvor potraje, glinu privremeno zamijenite čajevima za čišćenje ili laksativom.

Za probleme s usnom šupljinom, otopite jednu žličicu gline u prahu u čaši i ostavite je da stoji nekoliko sati. Prije upotrebe dobro promućkajte tekućinu, a nakon grgljanja isperite usta.

Za vaginalno ispiranje otopite 3 - 4 žlice gline u prahu u litri mlake vode, također dobro promućkajte prije upotrebe, a nakon nije potrebno dodatno ispiranje.

Foto: iStock
Tražite li ljekovitu glinu, tada uvijek odaberite zelenu.

Godi koži

Dodavanjem eteričnih ulja glini, priprema se ljekovita mast. U tom se slučaju koristi fina glina u prahu: zelena za liječenje, a bijela u kozmetičke svrhe.

Jeste li znali?

Naći ćete je u finom prahu ili granulama, a može biti zelena, crvena, žuta, plava ili bijela. Zelena je najljekovitija: sadrži silicij, kalij, aluminij, natrij, magnezij, srebro, kalcij, željezo, bakar i olovo.

Maske od gline izuzetno su cijenjene u kozmetici. Najčešće se koriste za čišćenje masne i aknaste kože, ali su djelotvorne i za revitalizaciju suhe, osobito ako se dodaju bogata hranjiva ulja.

U obliku obloga, osim za tretiranje rana, artritisa, reume i različitih kožnih tegoba, pomaže u smanjivanju celulita i poticanju gubitka masnog tkiva. Često se koristi i kao glavni sastojak u masažama, pri čemu se kombinira s uljem za masažu, u koje se razmuti malo gline u prahu. U tu svrhu se može koristiti čisto maslinovo ulje, neko od eteričnih ulja, komadići ili sok odgovarajućeg voća ili povrća. A kupke od zelene gline imaju umirujuć, antiupalni i detoksicirajući učinak.

Ne posežite za glinom ako ste na lijekovima, čak ni homeopatskima jer može neutralizirati njihovo djelovanje. Radi punog učinka trebalo bi izbjegavati obilne i teške obroke, kao i cigarete, alkohol, kavu, previše slatkiša, slanih grickalica, industrijsku i konzerviranu hranu. Na početku liječenja mogu se pojaviti neočekivani i neugodni simptomi: ne nestanu li tijekom terapije, konzultirajte se s liječnikom.


Uradi sam

Mast protiv akni

  • zelena glina u prahu
  • neprerađena morska sol
  • par kapi maslinova ulja

1. U posudi (ali ne aluminijskoj!) zagrijte vodu pa otopite veću količinu neprerađene morske soli, miješajući drvenom žlicom.

2. Dodajte nekoliko kapi čistog maslinova ulja i glinu da dobijete kompaktnu kremastu masu.

3. Toplu smjesu nanesite na maramicu pa na mjesto koje treba tretirati. Postupak ponavljajte sve dok se ne pojavi gnoj.

4. Nakon toga jedan ili dva dana nanosite hladne obloge od čiste gline.

Foto: iStock
Baš kao profesionalac, i vi možete zamiješati svoju masku uz nekoliko odabranih sastojaka.

Zelena maska - eliksir za suhu i osjetljivu kožu

  • 2 jušne žlice zelene gline
  • hidrolat ruže
  • bazno ulje (badema, avokada, sezama, makadamije, pšeničnih klica)
  • eterično ulje (geranij, ružino drvo, palmarosa)

1. Prelijte glinu hidrolatom ruže, pustite da stoji oko pola sata, zatim dodajte bazno ulje i nekoliko kapi eteričnog ulja.

2. Smjesu gline i ulja dobro izmiješajte te nanesite na čelo, lice i vrat.

3. Kad se maska osuši, isperite ju čistom vodom lagano trljajući.

4. Nakon što ste masku skinuli, ostavite kožu da diše, ne nanoseći ni kremu ni ulje.

Savjet više!

Glineni prah možete koristiti umjesto paste za zube. Izbijelit ćete i ojačati zubnu caklinu i desni.

Linker
31. listopad 2024 17:47