Stručnjaci za rušenje digli su u zrak ostatke mosta Morandi u talijanskom gradu Genova, i to gotovo godinu dana nakon što se struktura tog mosta srušila, javlja BBC.
Tisuće ljudi je evakuirano prije eksplozije koja je srušila dva velika tornja tog mosta, koji se sastoje od oko 4.500 tona betona i čelika.
Oko tih su tornjeva postavljeni vodeni spremnici kako bi se spriječilo daljnje širenje prašine nakon rušenja.
Podsjetimo, 43 su osobe poginule kad se dio mosta srušio dok su na njemu bili automobili. To se dogodilo prošlog kolovoza i izazvalo žestoku debatu o sigurnosti infrastrukture u Italiji.
Most Morandi bio je kritična građevina u Genovi, podržavajući prometnu mrežu autoceste A10 koja povezuje sjever Italije s Francuskom.
Stotine građana među kojima su bile i trudnice i stariji ljudi, morali su jučer, uoči rušenja mosta, napustiti to područje. Danas je s tog područja evakuirano još 3.400 ljudi.
Ceste u radijusu od 300 metara su također zatvorene. Eksplozivi su pričvršćeni na dno tornjeva mosta. Nekoliko minuta prije eksplozije, oglasile su se sirene u znak upozorenja, a voda je počela prskati iz spremnika postavljenih oko cijele strukture. Samo osam sekundi kasnije, sve je već bilo srušeno.
Deseci spremnika s vodom postavljeni su uzduž i ispod konstrukcije, s ciljem sprečavanja širenja prašine nakon eksplozije. Tim za rušenje je rekao da će biti potrebno samo šest sekundi kako bi se betonske i čelične strukture sravnale sa zemljom, prenosi BBC.
Stanovnici će se u to područje smjeti vratiti danas poslijepodne, ako stručnjaci budu smatrali da je to dovoljno sigurno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....