DOVRŠENA ISTRAGA

Trojica maloljetnika privedena nakon brutalnog premlaćivanja dečka iz Dugog Sela, evo kakve kazne im prijete

Trojica osumnjičenih maloljetnika su u zakonskom roku privedeni u pritvorsku policijsku jedinicu Policijske uprave zagrebačke

Žrtva brutalnog premlaćivanja u Dugom Selu

 Tomislav Kristo/Cropix

Službenici Policijske uprave zagrebačke dovršili su kriminalističko istraživanje nad dvojicom maloljetnika starosti 15 godina te jednim starosti 14 godina zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela ‘Sudjelovanje u tučnjavi‘ s posljedicom teške tjelesne ozljede, za što je propisana kazna zatvora od 3 godine.

Provedenim kriminalističkim istraživanjem potvrđena je sumnja da su 8. listopada 2022. godine oko 21 sat na otvorenom dvorištu obrazovne ustanove na području Dugog Sela trojica maloljetnika počinila kazneno djelo Sudjelovanje u tučnjavi iz čl. 122 st.1 Kaznenog zakona na štetu maloljetnika.

Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja, trojica osumnjičenih maloljetnika su u zakonskom roku privedeni u pritvorsku policijsku jedinicu Policijske uprave zagrebačke dok je kaznena prijava dostavljena dežurnom Općinskom kaznenom državnom odvjetniku za mladež u Zagrebu zbog počinjenja navedenog kaznenog djela, priopćili su u utorak iz PUZ-a.

O svemu je obavješten i Centar za socijalnu skrb.

Jutarnji list je o cijelom slučaju ekstenzivno pisao, a razgovarali smo s očevima žrtve i jednog od napadača.

"Lakše nam je sad kad znamo da počinitelji imaju ime i prezime. Bilo je teško nositi se s time dok su bili nepoznati. Mislim da ćemo večeras svi mirnije spavati", rekao je otac napadnutog dječaka nakon vijesti o privođenju nasilnika.

Podsjetimo, učenika drugog razreda dugoselske srednje škole prije deset dana je u dvorištu osnovne škole napalo nekoliko vršnjaka. Jedan ga je udario nogom u glavu. Mladić je te večeri u pratnji roditelja zatražio liječničku pomoć i sve su prijavili policiji. Ima frakturu čeljusti i iduća tri tjedna ne može jesti i teško govori. Do daljnjega je kod kuće gdje se oporavlja. Njegov otac je detalje brutalnog napada ispričao na društvenim mrežama i u medijima te rekao da ‘huliganima treba stati na kraj‘.

Krajem prošloga tjedna bio je zabrinut jer su počinitelji i dalje slobodno šetali gradom. Rekao nam je kako svakodnevno dobiva dojave od roditelja, čak i učitelja. Neki maloljetnici su navodno imali videosnimke i javno se hvalili time što su njegovog sina pretukli.

"Nama sve to uzrokuje veliku frustraciju", rekao je otac.

U petak smo razgovarali i s ocem jednog od maloljetnih napadača.

"Ne opravdavam ga nikako, nije on zakon da rješava situacije. Teško je što osuđuju nas roditelje, a nema ustanove u koju ga nisam odveo", rekao nam je otac.

Kad se već nasilje prijavi policiji, a počinitelj nasilja je dijete, odnosno osoba mlađa od 18 godina, primarni cilj nije kažnjavanje, nego je to prihvaćanje odgovornosti i posljedica za svoje ponašanje, rekla nam je Pravobraniteljica za djecu Helena Pirnat Dragičević.

”Cilj je djecu poučiti boljim i učinkovitijim načinima ponašanja i rješavanja sukoba jer time radimo na dugoročnom razvojnom cilju i prevenciji daljnjeg nasilja. Zato se prema djeci i maloljetnicima u školi, ali i u kaznenim postupcima, treba što češće primjenjivati restitucija kao alternativni način rješavanja sukoba i kaznenih djela, koja daje dobre rezultate za pojedince, ali i za cijelu zajednicu. Restitucija je, kao mogućnost, uvedena i u Zakon o sudovima za mladež, a jedna od najučinkovitijih mjera je izvansudska nagodba između počinitelja i žrtve. No, u slučaju kada alternativne i odgojne mjere ne daju rezultata, uvijek ostaje mogućnost kažnjavanja maloljetnika koji počini kazneno djelo.”

Djeca do 14 godina, prema našim nacionalnim propisima, nisu kazneno ni prekršajno odgovorna. To znači da se prema njima ne mogu voditi kazneni i prekršajni postupci čak ni kada počine prekršaj ili kazneno djelo. U takvim slučajevima najčešće se poduzimaju obiteljskopravne mjere.

Kada je počinitelj nasilja maloljetnik, osoba od 14 do 18 godina, i kad to ponašanje ima težinu kaznenog djela, primjenjuje se poseban kazneni zakon za maloljetnike - Zakon o sudovima za mladež. Navedeni propis nije samo represivni, nego i odgojni instrument jer vodi računa o tome da je počinitelj u fazi razvoja, tj. da njegov psihosocijalni razvoj još nije dovršen.

”Zakon ih potiče na preuzimanje odgovornosti i učenje novih oblika ponašanja i nije mu svrha isključivo kažnjavanje, a upravo u svrhu promjene ponašanja taj propis potiče restituciju umjesto kažnjavanja”, objašnjava pravobraniteljica.

No, ako maloljetnik ustraje u neprihvatljivom ponašanju i nastavi činiti kaznena djela, sud mu može izreći različite sankcije, od čega su najčešće izrečene odgojne mjere koje se provode u obitelji ili u instituciji u koju maloljetnik može biti upućen.

Obiteljski zakon ne propisuje odgovornost roditelja za kaznena djela djece mlađe od 16 godina, ali propisuje dužnosti i odgovornost roditelja u svrhu zaštite djeteta i njegove dobrobiti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
01. lipanj 2024 04:13