Temeljem kaznene prijave PU istarske, Uskok je u srijedu donio rješenje o provođenju istrage protiv šestero hrvatskih državljana i jednog trgovačkog društva iz Buja zbog utaje najmanje 4,4 milijuna kuna poreza na vozila nabavljena iz EU-a.
Uskok sumnjiči 43-godišnjaka da je od 2017. do 2019. godine na području Hrvatske, Slovenije i drugih članica EU-a povezao u zajedničko djelovanje 46-godišnjaka, 44-godišnjaka, 36-godišnjaka, 37-godišnjaka i 40-godišnjaka.
Nabava vozila iz članica EU-a
Pritom je 43-godišnjak uspostavio sustav u sklopu kojeg su nabavljali i dopremali vozila iz članica EU-a u Hrvatsku, koja su preko osumnjičenog trgovačkog društva isporučivali krajnjim kupcima, sa ciljem da to društvo djelomično ili potpuno izbjegne obračunavanje i plaćanje PDV-a, kao i da se na ta vozila primjeni poseban postupak oporezivanja marže.
Skupina je u tu svrhu koristila osobe od povjerenja kao prividne stranke ugovora, a nabavljali su i izrađivali nevjerodostojnu poslovnu dokumentaciju trgovačkih društava koja u stvarnosti ne posluju ili su pod njihovim upravljanjem. Uz to, prikrivali su stvarne prodavatelje vozila ili izdavatelje izlaznog računa te su nova vozila prikazivali kao rabljena.
U okviru podijeljenih uloga, 43-godišnjak i 44-godišnjak su dogovarali kupnju vozila iz EU-a, pri čemu su u pojedinim slučajevima sa stvarnim prodavateljem dogovarali izradu obvezujućih ponuda, ugovora ili izlaznih računa. Uskok dodaje da pritom kao pravog kupca nisu označili okrivljeno trgovačko društvo, već neko drugo društvo ili fizičku osobu.
Ako sa stvarim prodavateljem ne bi bio postignut prethodni dogovor, 43-godišnjak, 46-godišnjak, 37-godišnjak i 40-godišnjak bi tog prodavatelja u dokumentaciji prikrili, nabavljajući ili izrađujući obvezujuće ponude, ugovore i izlazne račune društava iz Slovenije, Njemačke i Hrvatske.
Uskok dodaje da je riječ o društvima koja u stvarnosti ne posluju, već su pod njihovom kontrolom ili su samo u tu svrhu osnovana na imena osoba lošeg materijalnog ili zdravstvenog stanja.
Također, u cilju prikrivanja stvarnog prodavatelja vozila, šestorica okrivljenika su nabavljala, izrađivala i u pravnom prometu upotrebljavala nevjerodostojne ugovore i račune u kojima su sebe, članove svoje obitelji ili druge povjerljive osobe prikazivali kao kupce vozila, a potom i njihove prodavatelje.
U cilju izbjegavanja plaćanja PDV-a na nova vozila, 43-godišnjak, 46-godišnjak, 44-godišnjak i 36-godišnjak su dopremali vozila u Hrvatsku te su ih odlagali na posebnim mjestima, upravljali njima ili ih davali kupcu na upotrebu dok ne prijeđu više od 6000 kilometara ili navrše šest mjeseci od prve upotrebe.
Pritom su vozila korištena uz probne tablice stranih rent-a-car agencija, bez zakonom propisane prijave vozila nadležnom carinskom uredu u roku 15 dana od unosa na područje Hrvatske.
Osim toga, 43-godišnjak, 44-godišnjak, 36-godišnjak, 37-godišnjak i 40-godišnjak obavljali su postupke identifikacije i utvrđivanja stanja vozila u stanicama za tehnički pregled.
Lažna dokumentacija o vlasništvu vozila
Uz to, obavljali su postupke prve registracije pri čemu su upotrebljavali lažne ugovore i račune, dok su 43-godišnjak, 37-godišnjak i 40-godišnjak upotrebljavali lažnu dokumentaciju kao isprave o vlasništvu pojedinog vozila u postupku plaćanja posebnog poreza na motorna vozila pri nadležnom uredu Carinske uprave.
Prilikom prodaje vozila krajnjem kupcu, 43-godišnjak, 44-godišnjak, 37-godišnjak i 40-godišnjak su izrađivali, ovjeravali i izdavali lažne račune okrivljenom trgovačkom društvu bez iskazanog poreza na dodanu vrijednost, već uz neosnovano primijenjen posebni postupak oporezivanja marže.
S osnove neobračunatog i neplaćenog PDV-a oštetili su državni proračun za najmanje 4,4 milijuna kuna, što je iznos koji su zadržali za sebe.
Uskok je Županijskom sudu u Rijeci predložio određivanje istražnog zatvora protiv šestorice okrivljenika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....