SLUČAJ ‘PLANTAŽA‘

Na državnoj zemlji kod Zadra uzgojili više od 8 tona marihuane, sad su dobili paprene kazne

Iznesene obrane svih okrivljenika koji su negirali počinjenje ovog kaznenog djela sud je smatrao nelogičnim

Plantaža u Smilčiću

 Jure Miskovic/Cropix

Sudsko vijeće Općinskog suda u Zadru pod predsjedanjem sutkinje Mitre Meštrović u predmetu koji je u javnosti poznat kao slučaj „plantaža“ donijelo je nepravomoćnu presudu kojom su svi okrivljeni proglašeni krivima za kazneno djelo neovlaštene proizvodnje i prometa drogama, te osuđeni na bezuvjetne kazne zatvora, piše Zadarski.hr.

Prvookrivljeni Marijo Lončar, drugookrivljeni Marinko Crnjak i četvrtookrivljeni Petar Lerga osuđeni su na pet godina zatvora dok je trećeokrivljenik Ilija Mazzura dobio šest godina zatvora.

image
Jure Miskovic/Cropix

Temeljem provedenog dokaznog postupka sud je utvrdio da su od početka siječnja 2021. do kraja kolovoza 2021., zajedno i sukladno prethodnom dogovoru, u cilju proizvodnje marihuane a zatim daljnje prodaje, na zemljištu veličine 20.000 četvornih metara u blizini Smilčića u vlasništvu RH, a koje je bilo u zakupu trgovačkog društva u vlasništvu Lončara, proizveli marihuanu.

Specifična grana poljoprivrede

Uzgojili su najmanje 7.728 stabiljki biljke konoplje marihuane koje su narasle do visine u prosjeku veće od 163 centimetra, te su sadržavale ukupno oko 8.860,15 kilograma marihuane.

Obrazlažući odluku, sutkinja Mitra Meštrović je na javnoj objavi presude navela da je uzgoj industrijske konoplje specifična grana poljoprivrede jer da bi se radilo o industrijskoj konoplji potrebno je da je ista certificirana, odnosno da ima potvrdu o tome da se doista radi o sjemenu industrijske konoplje jer samo u tom slučaju navedena konoplja ima dozvoljenu količinu Tetrahydrocanabinola, THC-a (do 0,2 posto THC-a).

image
Jure Miskovic/Cropix

- Stoga osobe koje se žele baviti proizvodnjom industrijske konoplje to uvijek moraju provjeriti, kako bi posao kojim se bavi bio legalan. Lončar je u činjenju ovog kaznenog djela sudjelovao na način da se na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske koju je zakupio radi proizvodnje industrijska konoplje, ta opojna droga sijala te sadila, a u čemu je i sam sudjelovao.

Negirali krivnju

Za napomenuti je da je riječ o površini od čak oko 20.000,00 m2, to sve u dogovoru sa II., III. I IV okrivljenikom, pa je tako II. okrivljenik Marinko Crnjak za koje je očigledno da u njihov zajednički kriminalni pothvat nije ušao sa "novcem" jer je slabog imovnog stanja, ušao svojim radom budući je cijelo vrijeme, od kada je navedeno sjemene droge marihuane posijano, pa potom i zasađeno, bio prisutan te se brinuo o uzgoju konoplje- navela je sutkinja u obrazloženju presude.

image
Jure Miskovic/Cropix

Mazzura i Lerga su u ovom kriminalnom pothvatu sudjelovali kako financijski, tako i sa svojim radom, jer je Mazzura namjeravao u uzgoj marihuane uložiti oko 400 tisuća kuna, te je uložio ukupno 100 tisuća kuna, kupio je i plastenik, nabavio sjemenje droge marihuane, te platio radnike na polju koji su sijali i potom sadili navedenu konoplju.

image
Jure Miskovic/Cropix

Osim toga Mazzura je i fizički radio na sijanju tog sjemena, te je dolazio na sporno zemljište nekoliko puta, pa je tako sudjelovao u izradi plastenika, i sijanju navedenog sjemena.

Lerga je u ovom je pothvatu sudjelovao financijski, ali i sa svojim radom, pa je tako Lončaru na ruku dao 10 tisuća kuna, sudjelovao je u izgradnji plastenika, te jednom prilikom i prskanju posađene konoplje.

image
Jure Miskovic/Cropix

Iznesene obrane svih okrivljenika koji su negirali počinjenje ovog kaznenog djela sud je smatrao nelogičnim, neživotnim, neuvjerljivim i suprotnim dokazima izvedenim u ovom postupku te ih nije mogao uvažiti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
31. svibanj 2024 00:33