Iz Javne ustanove Zagorje zeleno objavili su upozorenje vozačima na ježeve. Zamolili su ih da smanje brzinu te da u sumrak i noću budu posebno oprezni, kako bi se smanjilo stradanje ježeva na cestama.
- Zaobiđite bespomoćne ježeve! Svaka jedinka je važna! Volite i poštujete životinje - objavili su.
Jež naseljava šumska i poljska staništa, a često ga možemo vidjeti u blizini ljudskih naselja, primjerice u gradskim parkovima, vrtovima i grmlju. Ovaj mali sisavac aktivan je u sumrak i noću, dok dan provodi u gnijezdu od trave i lišća. Jedini je europski sisavac tijela prekrivenog bodljama. U prosjeku živi pet godina, ali pojedini mogu doživjeti i preko osam godina. U potrazi za hranom, tijekom samo jedne noći može prijeći od nekoliko stotina metara,pa do tri kilometra, a put obično završava tamo gdje je i započeo – u gnijezdu.
Jež je jedini naš kukcojed koji provodi zimu u pravom zimskom snu. S dolaskom jeseni i zime ježevi se nastoje što više nahraniti i dobiti na masi, jer se pripremaju za zimski san koji obično započinju u listopadu. Nakon buđenja iz hibernacije, već u kasnom travnju, ježevi su spremni za parenje. Idealno vrijeme za to je razdoblje između svibnja i rujna, ali se uglavnom odvija u svibnju i lipnju. Ženke nose mlade 35 - 42 dana, a veličina legla varira od dva do deset mladih.
Ježevi su svejedi i poznato je da jedu razne beskralješnjake. Oni su u vrtu vrlo korisni jer jedu puževe, glodavce i kukce.
- Jež ima malo prirodnih neprijatelja. Najveći uzročnik smrtnosti ovih bića je čovjek. Najveći problem za ježeve predstavlja sve veći broj prometnica na kojima ih svake godine stradava veliki broj, naročito u doba parenje ili pak kada mali ježići dovoljno odrastu da počinju samostalan život - poručili su.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....