BOGATA KOLEKCIJA

Sport mu nije ništa poklonio, a sada je svo njegovo ‘blago‘ u Muzeju: ‘Čovjek bez mrlje u karijeri‘

Od nedavno su u Hrvatskom športskom muzeju i brojna odličja i oprema iz bogate karijere legendarnog Šurbeka
Piše: Siniša BožićObjavljeno: 18. listopad 2024. 13:47

Hrvatski športski muzej ubuduće će biti bogatiji za odličja i opremu još jedne legenede hrvatskog sporta - Dragutina Šurbeka. Šurbekova obitelj odlučila je na trajnu posudbu u Muzej dati medalje s brojnih europskih i svjetskih prvenstava na kojima je naš legendarni stolnotenisač sudjelovao tijekom dugotrajne karijere, a riječ je o reketima, lopticama, tekstilnoj opremi te niz vrijednih priznanja.

45 godina od zlata

Proljetos se navršilo 45 godina otkako je Dragutin Šurbek (1946.-2018.) postao svjetski prvak u parovima, s Antonom ‘Tovom’ Stipančićem 1979. u sjevernokorejskom Pyongyangu. To će odličje sada biti u Hrvatskom športskom muzeju, kamo ga je ovih dana na trajnu posudbu dala Šurbekova obitelj. U bogatoj kolekciji od 119 različitih predmeta predanoj na pohranu nacionalnoj muzejskoj ustanovi za zaštitu, čuvanje i promicanje najvrijednije hrvatske sportske baštine, gotovo su sva Šurbekova odličja, a kojih uopće nije malo s obzirom na dugovječnost Šurbekove karijere i kontinuitet uspjeha na najvišoj europskoj i svjetskoj razini. Dobiveno je tako i jedino njegovo pojedinačno zlato, s pojedinačnog EP-a u Lyonu 1968.

image

Zagreb, 11.06.1988. Dom sportova, Svjetsko prvenstvo u stolnom tenisu za veterane

ROBERT VALAI

Šurbek je bio specijalist za parove pa je bila čast igrati s njim u ‘dublu’. Omiljeni mu je partner bio Stipančić s kojim je osvojio i srebro na SP-u u Calcutti 1975. i broncu na SP-u u Birminghamu 1977., medalje koje su dio ustupljene kolekcije. Među priznanjima su, primjerice, državno odlikovanje Red Danice Hrvatske s likom Franje Bučara, Nagrada za životno djelo HOO, Plaketa SFKJ za visoka ostvarenja u fizičkoj kulturi, Plaketa HRT-a Hrvatski sportaš stoljeća. Od rekvizita upečatljivi su i reketi, loptice, gumice za reket s finala parova na EP u Moskvi 1984., majice, jakne...

Šurbek je znao reći da mu sport nije ništa poklonio već je on sam sve stekao borbom, znojem, naporom i treninzima koji su ga vodili i toliko dugo držali u vrhu. Cijelo vrijeme pratila ga je obitelj, supruga i sinovi, koji su uz Dragutinova brata Ivicu koji je arhivirao novinske napise i članke, čuvali sva priznanja, predmete, plakete.

- Kao rođenom Zagrepčaninu bilo bi mu drago da se otvara Muzej. I ja sam počašćena što se napokon otvara stalni postav, pohvalno je što će i moje četvero unuka vidjeti što je njihov djed značio za hrvatski sport. Normalno da sam ponosna i kao žena i kao majka da sam ga imala za supruga koji je cijeli život uložio u sport, trenirao je 0-24 sata, svi su ga poštovali, bio je bez mrlje u karijeri - kaže Jelena Šurbek, koja je bila zaposlena u nekadašnjem izdavačkom velikanu Vjesniku dok je suprug Dragutin za Gradski stolnoteniski klub Vjesnik (danas GSTK Zagreb) postizao neke od najvećih uspjeha hrvatskoga stolnog tenisa.

image

Surbekova jakna dok je igrao za legendarni Vjesnik (današnji GSTK Zagreb)

Sav je bio u sportu

- Sav je bio u sportu, obožavao je i druge sportove, ne samo stolni tenis nego i atletiku, nogomet..., proputovao je cijeli svijet, ali vraćao se u svoj Zagreb u kojem je imao miran život i obitelj koja je uvijek stajala iza njega - poručila je Jelena Šurbek, pokazujući jaknu s natpisom Vjesnik na leđima, koja je izvrsno očuvana kao i većina predmeta predanih Muzeju.
Dio te bogate Šurbekove građe bit će izložen u stalnom postavu Hrvatskoga športskog muzeja u središtu Zagreba, u temi Hrvatske sportske legende. Po Šurbeku inače nosi naziv Stolnoteniski centar Dragutin Šurbek kao i jedna od dvorana u Domu sportova u Zagrebu.

Linker
18. listopad 2024 13:47