MATIJA DJANJESIC/CROPIX Cropix
OČAJAN START

Kakva senzacija i mučenje Hrvatske na otvaranju SP-a! U zadnjim sekundama izbjegli smo poraz

Hrvatska je na startu SP-a imala čak 7 golova zaostatka protiv Japana i na kraju jedva izvukla remi
Piše: Sportske novosti/Dražen PinevićObjavljeno: 15. siječanj 2021. 16:22

HRVATSKA - JAPAN 29:29 (14:17)

ALEKSANDRIJA Dvorana Borg Al Arab. Bez gledatelja. Suci: Krichen i Maklouf (Tunis)

HRVATSKA: Pešić (7), Šunjić; Marić 7, Duvnjak 4, Horvat 3, Šarac 1, Štrlek 2, Čupić 2 (1), Musa, Mamić, Šebetić, Cindrić 4, Brozović 1, Mamić 1, Martinović 3, Šipić.

JAPAN: Sakai, Iwata (11); Kashakara, Kitazume, Narita 3, S. Tokuda 2, Watanabe 1, Doi 1, H. Motoki 4, Tamakawa 2, Yoshino 4, Agarie 5 (1), Demura, Mizumachi 3, Takano 1, R. Tokuda 3 (2).

SEDMERCI: Hrvatska 1 (1), Japan 4 (3)

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta (Šarac 35, 46, Brozović 58), Japan 6 minuta (Takano 19, Doi 41, Mizumatchi 57).

IGRAČ UTAKMICE: Yuto Agarie

--------------------------------------------------------------------------------------------------

U prvom nastupu u skupini C Hrvatska odigrala samo 29:29 protiv Japana

Jako loš start u Egiptu. Spasili smo bod protiv Japan golom Čupića iz sedmerca 11 sekundi prije kraja. To nismo očekivali, izgledali smo očajno, Sigurdsson nam je potpuno razbio svaku taktiku svojim brzim igračima i Japan je možda zaslužio i više. A nama bod, kao ništa, prođe li Japan.

JOZO CABRAJA/KOLEKTIFF Jozo Cabraja/Kolektiff

Prvo poluvrijeme je bilo sačuvaj Bože. Primili smo 17 golova, to već samo po sebi govori puno. Počeli smo s postavom Pešić – Štrlek, Čupić – Musa – Mamić, Duvnjak, Šebetić. Kao i protiv Španjolaca u pripremnom susretu to je izgledalo izraziti sporo, pa su se gubile lopte, a fala Bogu Japan može brzo trčati, pa je sve to lijepo pokažnjavao.

Japanci su izgledali vrlo atraktivno. Stali su plitko u obrani, što je bilo iznenađenje Dagura Sigurdssona, ali se mi na to uopće nismo snašli. Negativno su nas iznenadili.

Mi smo njih pak iznenadili pozitivno forsirajući obranu 5-1, pokazujući velike probleme protiv brzih japanski nogu. Možda tih 5-1 nije bilo ono što je trebalo, jer 6-0 je protiv niskih Japanaca bilo primjerenije, a još uz to Duvnjak je igrao prednjeg protiv japana nepotrebno se trošeći. Japanci su to jednostavno rješavali. Imaju sjajan nalet, svi kreću u isto vrijeme, imaju odlična križanja i zabijali su kraj naših bespomoćnih vratara kako su htjeli. Kad ne ide ni križanje, ni nalet, ide 'izuvanje', pa su tako nekoliko puta izuli našu sporu obranu koja se uporno držala vrlo široko, što nije imalo smisla.

Tek ulaskom Šarca umjesto Mamića, tu se nešto malo diglo u agresivnosti, čak je Červar na halfa poslao Horvata, jer smo imali silnih problema s lovljenjem neulovljivog Yuta Agariea koji nas je bušio kako je htio. I tako smo nekako s neugodnih -6 do kraja poluvremena došli na pristojnih -3, ali nemojmo govoriti o pristojnih -3 protiv Japana jer to je, priznat će svi, nepristojno.

Nismo bili koncentrirani, mislili smo da će to proći nadigravanje, a Japan se pokazao kao jedna dobra momčad koja igra rukomet, koja ima glavu i rep i zna koristiti prilike koje im se ukažu. Morali smo se popraviti bitno, da se to privede kraju onako kako je planirano. Ovo je bilo sve samo ne šala.

Jedinu živost u napadu pokazali su Martinović i Marić, svi drugi su bili u 'ofsajdu', jer je čupavi Iwashita na golu Japan branio utakmicu života i ima 7 obrana u prvom dijelu. Bilo je to sve u svemu najlošije poluvrijeme ovog tima u posljednje tri godine, neusporedivo čak i s onim protiv Brazila, jer Brazil je ozbiljan reprezentacija u usporedbi s Japanom koji je dobar, ali ne i više od toga.

Ustrajali smo u postavi s kraja prvog dijela i formaciji 5-1 u kojoj je Mandić bio prednji, a Horvat 'dvojka'. Nije baš taj dio s Horvatom uigravan, no očito ni u Šebetića, ni u Martinovića Červar u tom segmentu nije vjerovao.

Najveća razlika je bila što su Japanci počeli puno više griješiti, bili su brzopleti, a Pešić je počeo bolje braniti. No, napadački smo imali nevjerojatne probleme, Čupić je krpao desnog vanjskog, a Duvnjak desnu stranu u obrani. U zbroju tog kaosa ništa se nije pomaklo naprijed, Japan je i dalje sigurno vodio +3.

Onda je ušao i Brozović zakrpati rupu u obrani, morao je propucati Duvnjak da konačno počnemo disati. U totalnom kaosu izjednačili smo s igračem manje prvi put na utakmici u 48. minuti golom Brozovića (23:23).

Mučili smo se, Japan se umorio i nudio, ali i mi smo, pa nikako iskoristiti šansu. Ni zicer Čupića, nije bio dosta. No, na kraju je Čupić ipak bio koncentriran zabiti penal za sretni egal.

PRIJENOS UŽIVO:

KRAJ UTAKMICE

60' - 29:29: Čupić je desetak sekundi prije kraja zabio iz sedmerca za izjednačenje, Hrvatska je izvukla samo remi i ostavila očajan dojam na startu SP-a

60' - 28:29: Japan je s igračem manje zabio za vodstvo! Hrvatska ima napad za izjednačenje 40 sekundi prije kraja, obje momčadi imaju igrača manje, Červar je pozvao time-out

59' - 28:28: Čupić je promašio čisti zicer za vodstvo dvije minute prije kraja! Červar ponovno zove minutu odmora

57' - 27:28: Ponovo greška u napadu Hrvatske i kontra Japanaca za minimalno vodstvo

55' - 27:27: Japanci iz sedmerca zabijaju za novo vodstvo. Mogao je sudac pokazati i na probijanje. Duvnjak u sljedećem napadu zabija novi gol za izjednačenje, čeka nas prava drama

54' - 26:26: Duvnjak je promašio u napadu, Japanci opet zabijaju iz kontre, ali Cindrić pogađa svoj 4 gol za izjednačenje

51' - Hrvatska i dalje ima problema u napadu, Lino Červar zove minutu odmora, zaključak je bio: 'Ajmo zabit gol!'

50' - 24:24: Duvnjak zabija i treći gol, ali Japanci se drže i najavljuju dramu u zadnjih deset minuta

48' - 22:22: Hrvatska 12 minuta prije kraja uspjela izjednačiti, zabio je Brozović!

45' - 21:22: Duvnjak je zabio prvi gol na Svjetskom prvenstvu, dvije bombe u njegovom stilu za minus 1

41' - 18:22: Hrvatska ponovno ima igrača više, Marić zabija i šesti gol za tri gola zaostatka, ali brzi Japanci su odigrali bez vratara 6 na 6 i ponovno zabili

39' - 17:21: Japan odlazi na četiri gola prednosti, Hrvatska nije iskoristila igrača više

36' - 17:19: Japan je s igračem manje zabio na prazan gol. Červar je povukao vratara, ali rizik se nije isplatio. Sreća je da sada Pešić odlično brani i s trećom obranom u nastavku drži Hrvatsku. Čupić napokon zabija i opet smo na minus 2

35' - 16:18: Serija pogrešaka na obje strane, Šarac je dobio prvo isključenje za Hrvatsku, ali Pešić brani i drugi udarac na početku drugogo dijela

32' - 15:17: Stvari sada izgledaju bolje, Marino Marić zabija i peti gol za samo dva gola zaostatka Hrvatske

31' - počelo je drugo poluvrijeme, u prvom nije ništa funkcioniralo, nadamo se da su naši uspjeli posložiti redove i da će to u nastavku izgledati puno bolje. Hrvatska kreće u obrani 5:1 s Mandićem naprijed, Pešić brani prvi pokušaj s krila, a u igri su i Čupić i Horvat

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

14:17 je sjajan rezultat s obzirom na sve što se dogodilo u prvom dijelu. Japan je potpuno nadigrao Hrvatsku, zabio čak 17 golova u 30 minuta, i da se Kauboji nisu uspjeli vratiti u zadnjim minutama, bila bi to nezapamćena katastrofa pretendenta za medalju. Marić je zabio 4, Martinović 3, a Horvat i Štrlek po 2 gola. Kod Japanaca je briljirao Agarie sa čak 6 golova u 30 minuta.

30' - 14:17: Japanci su promašili sedmerac, a Cindrić iz kontre smanjio na tri gola razlike.

29' - 13:17: Vraća se Hrvatska, uspjeli su naši smanjiti sa sedam na četiri gola zaostatka na ulasku u zadnju minutu prvog dijela

26'- 10:16: Horvat je iz kontre smanjio na šest golova razlike

25' - 9:16: Japanci odlaze na sedam prednosti, Červar vraća Pešića, prvo poluvirjeme pretvara se u katastrofu

23' - 9:14: Japan po prvi put ima 6 golova razlike, Martinović je u sljedećem napadu zabio svoj treći gol i smanjio veliko vodstvo

21' - 8:13: Šunjić je obranio prvu loptu, a Horvat koji je zamijenio Čupića zabio svoj prvi gol na SP-u, za minus 4 Hrvatske. Međutim, odmah smo primili gol, Agarie je zabio i svoj šesti gol iz sedam pokušaja.

20' - 7:12: Japanci zabijaju i s igračem manje. Cindrić je izgubio loptu, sijevnula je nova kontra. Ovo izgleda nestvarno loše.

19' - 7:11: Japanci zabijaju kad god im se prohtje, Pešić ide na klupu, ušao je Mate Šunjić. Prvi put Hrvatska ima igrača više i priliku za smanjenje zaostatka

16' - 5:9: Prvi put zabija Mamić, ali uzvraća sjajni Agarie, koji je Pešiću (3 obrane) zabio 5 golova iz šest pokušaja

15' - 4:8: zabio je ponovno Martinović koji sada drži Hrvatsku u igri, ali odmah pogađa i Japan za novih +4

13' - 3:7: ušao je po prvi put Martinović i smanjio vodstvo Japana, ali ovo ne izgleda dobro. Duvnjak i društvo imaju velikih problema u napadu, zasad su zabili samo Štrlek i Marinović, a japanski golman Iwashitaradi čuda na golu (5 obrana), skupio je već pet obrana

11' - 2:7 - Iznenađenje na otvaranju. Japanci imaju 5 golova prednosti, Červar je pozvao time-out

10' - 2:5: Ni Čupić nije uspio zabiti iz dobre pozicije s krila, japanski vratar zasad sve skida, skupio je već četiri obrane, a Japanci u kontri odlaze na tri gola razlike

9' - 2:4: Ni Duvnjak nije uspio pogoditi s vanjske pozicije dva napada zaredom, a Japanci u kontri odlaze na dva gola razlike. Červar ubacuje Cindrića, i mijenja obranu sa 5:1 na 6:0

6' - 2:3 Štrlek ponovno zabija iz kontre, zasad ima realizaciju 2/2, ali Japanci ponovno zabijaju za vodstvo

5' - Muči se Hrvatska u napadu, Mamić je promašio već dvaput, ništa bolje nije pucao ni Šebetić u novom napadu

3' - 1:2: Japanci su izjednačili iz jedanaesterca, pa poveli iz kontre.

2' - 1:0: Mamić je promašio okvir gola prvom napadu, ali Štrlek u sljedećem zabija prvi gol za Hrvatsku na Svjetskom prvenstvu u Egiptu

1' - utakmica je počela, Hrvatska je startala u najavljenom sastavu, ozlijeđeni Cindrić je zasad na klupi, vidjet ćemo hoće li ga Červar koristiti večeras

17.40: Hrvatska će startati u sastavu Duvnjak, Mamić, šebetić, Musa, Čupić, Štrlek i Pešić na golu, otkrio je pomoćnik izbornika Hrvoje Horvat uoči početka utakmice.

Luka Cindrić i dalje vuče ozljedu i odluka o njegovom nastupu bit će donesena nakon zagrijavanja.

'Brine nas ta informacija da je ozlijeđen Cindra, ali nadamo se da nije ništa ozbiljno i da će nastupiti. Ali ako znamo da je ozlijeđen, zašto skidaš četiri pivota? Ako znamo da je Cindra ozlijeđen, onda ubaciš još jednog igrača na toj poziciji. Imaš za tu poziciju recimo Kevića. Ali nadamo se da ozljeda ipak nije ozbiljna, valjda znaju što rade", prokomentirao je situacija s Cindrićem Petar Metličić.

17.30: Hrvatska reprezentacija stigla je u dvoranu u Borg El Arabu, naši se zagrijavaju za otvaranje Svjetskog prvenstva protiv Japana. Lino Červar još jučer je objavio 16 igrača koji će igrati u prvom krugu, a na tribinu odlaze Marin Šego, Igor Karačić, Halil Jaganjac i Janko Kević.

U prvom susretu hrvatske skupine C koji je počeo u 15.30, Katar je pobijedio Angolu 30:25.

KATAR - ANGOLA 30: 25 (14:13)

ALEKSANDRIJA Dvorana Borg El Arab. Suci: Santos i Fonseca (Portugal)

KATAR: Šarić (15), Abidi (1); Alkrad 1, Mabrouk, Madadi 8 (4), Marzo 7, Sassi 2, Damjanović, Berrached 7, Romane, Sami 2, Guehis, Abdelfattah, Dhiab 1, Hassaballa 2, Zakkar. Izbornik: Valero Rivera.

ANGOLA: Muachissengue (9), Gouveia (5); Quitongo, De Aguiar 5, Teca, Hebo, Lopes, Pascoal 5 (2), Maneco 4, Nascimento 2, Tati 1, Chicola 1, Panzo, Pestana 6, Antonio 1, Ferreira. Izbornik: Filipe Cruz.

SEDMERCI: Katar 4 (4), Angola 3 (2)

ISKLJUČENJA: Katar 12 minuta, Angola 8 minuta

17. travanj 2024 01:38