OLI SCARFF Afp
DOBAR KOVAČIĆEV NASTUP

Čudesan rekord Jorginha u pobjedi Chelseaja na Boxing Day, ostavio iza sebe dvije legende Gordog Albiona

Bluesi su na gostovanju kod Aston Ville slavili pogocima Jorginha (2) i Romelua Lukakua
Piše: HinaObjavljeno: 26. prosinac 2021. 20:53

U susretu 20. kola engleskog nogometnog prvenstva Chelsea je na gostovanju pobijedio Aston Villu sa 3-1 dostigavši Liverpool na drugom mjestu ljestvice Premiershipa.

Bila je to pretposljednja utakmica "Boxing daya", a večeras se još sastaju Brighton i Brentford.

Villa je povela u 28. minuti nakon autogola Reecea Jamesa, no aktualni europski prvak je u nastavku susreta okrenuo rezultat. Šest minuta kasnije Jorginho je izjednačio iz kaznenog udarca, da bi Romelu Lukaku u 56. minuti okrenuo rezultat. Gosti su u posljednjim trenucima susreta potvrdili pobjedu novim Jorgnhovim golom iz jedanaesterca kojeg je izborio Lukaku.

Brazilac s talijanskom putovnicom je tako postao novi rekorder u Premiershipu po broju realiziranih jedanaesteraca u jednoj kalendarskoj godini. Bio je to njegov deseti uspješni kazneni udaraca ove godine, a do sada je dijelio rekord s Mattom Le Tissierom kojem je to uspjelo devet puta 1994. i Stevenom Gerrardom koji je devet jedanaesteraca realizirao 2014.

Za Chelsea je od 63. minute zaigrao Mateo Kovačić.

Dok veći dio nogometnog svijeta miruje, za premierligaše nema odmora. Od 26. prosinca do 3. siječnja na rasporedu su čak tri kola.

Već tradicionalno se igra i na Štefanje ili, kako ga Englezi zovu, "Boxing Day". Prva utakmica za Boxing Day bila je između Sheffield FC-a, najstarije nogometne momčadi na svijetu, i Hallam FC-a, njihovog lokalnog rivala. Utakmica je odigrana 26. prosinca 1860. godine. Od tada je u Engleskoj nogometnoj ligi odigrano više od 3.700 utakmica na "Štefanje" prema Udruzi nogometnih statističara.

U povijest će biti upisan 26. prosinca 1963. godine kada je na deset utakmica postignuto 66 golova, najviše na utakmici Fulhama i Ipswicha koja je završila rezultatom 10-1.

U posljednjem susretu večeri Brighton je pobijedio Brentford sa 2-0 golovima Leandra Trossarda (34) i Neala Maupaya (42).

Na ljestvici vodi Manchester City sa 47 bodova, šest više od Liverpoola, koji ima i utakmicu manje, te Chelsea.

Arsenal je četvrti sa 35 bodova, a zatim slijede Tottenham (29), West Ham (28)..

REZULTATI:

Manchester C. - Leicester C. 6-3 (de Bruyne 5, Mahrez 14-11m, Gundogan 21, Sterling 25-11m, 88 Laporte 69 / Maddison 55, Lookman 59, Iheanacho 65)

West Ham - Southampton 2-3 (Antonio 49, Benrahma 64 / Elyounoussi 8, Ward-Prowse 61-11m, Bednarek 70)

Norwich - Arsenal 0-5 (Saka 6, 67, Tierney 44, Lacazette 84-11m, Smith Rowe 90+1)

Tottenham - Crystal Palace 3-0 (Kane 32, Moura 34, Heung-Min 74)

Aston Villa - Chelsea 1-3 (James 28-ag / Jorginho 34-11m 90+3-11m, Lukaku 56)

Brighton - Brentford 2-0 (Trossard 34, Maupay 42)