MARKO TODOROV/CROPIX Cropix
SLAVLJE BIJELIH

Hajduk je u 18. kolu Prve HNL na Maksimiru srušio Dinamo (2:0) golovima Livaje i Sahitija
Piše: Tomo NičotaObjavljeno: 05. prosinac 2021. 19:29

DINAMO - HAJDUK 0:2 (Livaja 60', Sahiti 93')

DINAMO (4-2-3-1): Livaković - Moharrami (od 46. Ristovski), Šutalo, Theophile-Catherine, Štefulj - Ademi, Mišić (od 65. Tolić)- Menalo (od 46. Gojak), Ivanušec, Oršić (od 65. Andrić) - Petković.

HAJDUK (4-3-3): Kalinić - Lovrencsics (od 80. Čolina), Katić, Elez, Melnjak - Fossati, Atanasov (od 80. Vuković), Krovinović (od 87. Simić) - Livaja, Ljubičić (od 87. Sahiti), Biuk (od 65. Mlakar)

Pamtit će Hajdukovi navijači veliku pobjedu u Maksimiru (0:2), pamtit će se još jedna majstorija i sjajan pogodak i asistencija Marka Livaje, pamtit će se i da promjena na Dinamovoj klupi nije donijela 'pozitivan šok', Željko Kopić u svom je debiju upisao najneugodniji mogući poraz. HNL se, definitivno, zahuktava, Hajduk se ovog puta nije utopio u vlastitoj euforiji već je poletio uistinu visoko, nadigrao Modre i njegove su ambicije sad vrlo realne.

Iznenađujući je bio podatak da smo prvi prekršaj u derbiju vidjeli tek u 24. minuti. I to kad je Menalo na 20 metara od gola srušio Biuka. Bio je to neoprezan start, nepotreban i ujedno i velika prilika za Hajduk. Livaja je snažno pucao, ali Livaković je 'izvukao' sjajnu obranu. Bila je to najbolja šansa Hajduka dotad, a bili su Bijeli bolji od samog početka. Brži, konkretniji, češće na odbijancima i ničijim loptama, s jasnijom idejom kako ugroziti Livakovića. Očekivali smo agresivniji Dinamo, posebno nakon svega što se događa u zadnje vrijeme, loših rezultata i promjene trenera.

Već u prvim minutama nekoliko puta prošla je lopta iza Dinamove obrane, Livaja je bio raspoložen, ali izostala je kvalitetna završnica. Brzo nakon tog spomenutog slobodnjaka Livaje, baš je nakon jedne duge lopte, koje su bile velika enigma zadnjoj liniji Dinama, Ljubičić je bio sam pred Livakovićem, ali nije uspio dobro smiriti loptu i poentirati. Ipak, najveća je prilka ona Stipe Biuka. Lovrencsics je ubacio s desne strane, Biuk bio na drugoj stativi u naletu, Moharrami mu je malo zasmetao i Biuk je pucao pokraj gola.

Za to vrijeme Dinamo je napravio jako malo. Nakon zadnjih nekoliko utakmica u kojima su Modri imali problem s realizacijom, sad nisu niti stvorili previše prilika. Pamti se najviše jedna kontra (da, Dinamo je bio najopasniji iz kontre), Ademi je proigrao Menala koji je s desne strane loše pucao. Jednom je s distance loše pucao i Mišić, pokušavali su Modri iz prekida, nije išlo. U samoj završnici prvog dijela Livaja je pao u šesnaestercu nakon duela s Moharramijem, sudac Lovrić nije dosudio najtrožu kaznu. Ostao je pri svome i nakon konzultacija s VAR sobom, nij išao gledati snimku, možda bi najbliža odluka bio prekršaj za Hajduk izvan šesnaesterca. No, žalili su se i Dinamovi nogometaši, jer im nije dao da izvedu korner već je odsvirao kraj prvog dijela.

Dojam je bio da je Hajduk više pokazao i bio bliži pogotku, mislio je tako i Kopić, koji je prvi mijenjao. U svlačionici su ostali Menalo i Moharrami, ušli su Gojak i Ristovski. Taktičke promjene u igri donijele su Dinamu bolje izdanje na samom početku nastavka, činilo se da su domaćini uspjeli zakočiti Hajdukove ambicije. No, opet je Hajduk opasniji. Ivanušec je teško pogriješio na sredini, opet duga lopta za Livaju, koji je krenuo prema Livakoviću. Ali, odlično ga je, bez faula, zaustavio Theophile i zaslužio pljesak Maksimira. Što nije čest slučaj. Međutim, samo koju minutu kasnije ispao je opet naivan. Livaja ga je ovaj put (opet duga lopta od stopera!) nadmudrio, prošao kraj njega i majstorski svladao Livakovića. Veliko vodstvo Hajduka, nema što, Bijeli su ga zaslužili, ali stvarno je teško shvatiti kako Dinamova obrana toliko puta u jednoj utakmici 'padne' na istu foru.

Novi potez Kopića, izvadio je i neprimjetnog Oršića, a i Mišića kojega su Splićani dosta limitirali u organizaciji igre. Tolić i Andrić bili su novi aduti, Dambrauskas je, pak, zamijenio Biuka Mlakarom. Pokušali su Modri pritisnuti, prebacili su igru pred Hajdukov šesnaesterac, ali jalova je to bila ofenziva, bez prave prilike, kreacija modrih vedeta potpuno je izostala. Hajduk je tim napadima uspješno odolijevao. A Marko Livaja je s još nekoliko poteza i kvalitetnih dodavanja pokazao klasu, desetak minuta prije kraja ostao je ležati na travnjaku, žalio se na ozljedu, međutim, nastavio je susret i vodio Hajduk prema pobjedi.

U zadnjim minutama Dinamo je uspio malo pojačati taj pritisak, imao je i dobru šansu za 1:1, najveću na utakmici. Ivanušec je s lijeve strane ušao u šesnaesterac, oštro i prizemno ubacio na peterac, Tolić je promašio loptu, Ademi nije stigao... U sudačkoj nadoknadi i Štefulj je imao šansu, glavom je s nekoliko metara pucao pokraj gola.

Za kraj, još jednom Livaja, asistencija za Sahitija i potpuno osvajanje Maksimira. Livajina škola nogometa...

Prijenos uživo:

93'- GOOOL! Livaja je spustio loptu prsima na deset metara iskosa s desne strane, dao povratnu loptu za Sahitija koji zabija za 2:0 Hajduka

90'- Pucao je Ademi iskosa s desne strane, ali Kalinić je siguran

88'- Gojak je poslao lotpu u kazneni prostor u kojem je bila velika gužva, ali Kalinić je bio najviši

82' - Petković je sada vukao loptu dobrih 15, 20 metara i potom pucao s ruba šesnaesterca, ali od svega samo korner za Modre

77'- Ubacio je Štefulj iz slobodnog udarca na pet metara, tamo je bila velika gužva, ali na kraju je sve prošlo bez opasnosti po vrata Hajduka

MARKO TODOROV/CROPIX

75'- Trajao je sada nekolio minuta prekid obzirom da su jedni i drugi navijači odlučili ispaliti dio svojeg pirotehničkog arsenala

66'- Nakon ubačaja iz kuta lopta je stigla na drugu vratnicu do Petkovića koji vara svog čuvara i potom puca s desetak metara iskosa, ali udarac je završio u bloku

60' - GOOOL! Sjajnu loptu u prostor dao je Katić za Livaju, Theophile ga nije uspio zaustaviti, a potom je majstor u dresu Bijelih prebacio Livakovića i zabio s metra u praznu mrežu! Hajduk vodi!

56'- Oršić se izvukao na udarac na dvadesetak metara, pucao, ali lopta je otišla daleko od gola

53'- Atanasov je dobio loptu na dvadesetak metara od gola, napravio korak i potom opalio, ali lopta je otišla ravno u ruke Livakovića

50'- Prvi pokušaj u nastavku otišao je na stranu Dinama. Pucao je Gojak s dvadesetak metara, ali bio je to lagan posao za Kalinića

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45' - Menalo je nakon prodora izborio korner za Dinamo, ali je odmah po isteku 45. minute sudac Lovrić odsvirao kraj poluvremena. Izazvalo je to dosta burnu reakciju domačih igrača, prednjačio je Ademi...

42'- Ljubičić je dobio idealnu loptu u prostor, imao je šansu zapucati isprve, ali je odlučio zaobići Livakovića te je u tom pokušaju završio previše na lijevoj strani. Propala je dobra prilika za Hajduk

40'- Mišić je ubacio iz kornera, lopta je pala na pet metara ispred Šutala koji puca, ali lopta se od bloka odbila sigurno u ruke Kalinića

37'- Ademi je prošao po lijevoj strani, dao povratnu loptu za Štefulja koji puca, ali lopta se od bloka odbila u korner

33'- Nakon ubačaja iz kuta zapucao je Štefulj s više od 30 metara, ali lopta je otišla visoko i daleko od gola

30'- Moharrami je sjajno na desnu stranu izbacio Mišića koji se sjurio prema kaznenom prostoru, pucao s njegova ruba, ali lopta je otišla daleko od gola

25'- Lovrencsics je ubacio na pet metara gdje je glavom pucao Biuk, ali lopta je otišla pored gola

24'- Menalo je napravio prekršaj nad Biukom na rubu kaznenog prostora. Slobodan udarac izveo je Livaja, odlično zapucao, ali Livaković zaustavlja paradom

21'- Dobio je Ljubičić loptu na desnoj strani i potom pucao s ruba šesnaesterca, ali lopta je odsjela u bloku

21'- Ademi je dao odličnu loptu u prostor za Menala koji puca iskosa s desetak metara s desne strane, ali lopta je otišla pored gola

19'- Petković se sjajno oslobodio dvojice čuvara ne lijevoj strani, ušao u kazneni prostor i potom dao oštru loptu na deset metara, ali tamo nije bilo nikoga od igrača Modrih

17'- Prvi pokušaj Hajduka prema vratima Dinama. Pucao je Atanasov iz velike daljine, ali je bio izrazito slabi i tu nije bilo posla za Livakovića

11'- Još jedna lopta u prostor, ovog puta za Biuka, ali ponovno zaleđe

7'- U uvodnih nekoliko minuta igra se uglavnom odvija na sredini terena i nema ozbiljnijih prilika

2'- Primio je Marko Livaja jednu dugu loptu na dvadesetak metara od gola, krenuo prema vratima, ali sudac je već označio zaleđe

1'- Utakmica je počela!

20. travanj 2024 20:33