JURE MISKOVIC Cropix
RASPRODANA DVORANA

Ludnica u Višnjiku, Zadar s 27 poena razlike potpuno uništio Split i obranio naslov prvaka Hrvatske

Zadrani su na krilima raspjevane publike pobijedili Splićane u petoj utakmici finala Favbet Premijer lige
Piše: SNObjavljeno: 02. lipanj 2024. 21:47

ZADAR - SPLIT 93:66 (26:18, 23:13, 26:16, 18:19)

ZADAR: Davis 9p, 3s; Klarica 2p, 2s; Vujačić; Žganec 10p, 6s; Mazalin 5p, 4s; Lakić 18p, 6s; Mekić 5p; Jambrović 2p; Drežnjak 9p, 3s; Grbić; Božić 19p, 9a, 6s; Ramljak 14p, 4s, 2a

SPLIT: Funderburk 3p; Perković 5p, 3s; Shorter 18p, 2s; Sullivan 4p, Kalajžić 11p, 5s, 4a; Tišma 4p; Runjić 7p, 3s; Klepo; Kučić 9p, 4s; Vuko 11p, 3s; Dubravčić; Ljubičić 4p, 4s

Uvjerljivom predstavom u odlučujućoj, petoj utakmici finala doigravanja košarkaši Zadra su pred ispunjenom dvoranom "Krešimir Ćosić" pobijedili Split sa 93:66 (26:18, 23:13, 26:16, 18:19) i tako došli do dvostruke domaće krune te prve obrane naslova prvaka Hrvatske u klupskoj povijesti.

Zadranima je ovo peti put da su postali prvaci Hrvatske, ali su prvi put to učinili dvije godine zaredom i tako se pridružili zagrebačkim klubovima Ciboni i Cedeviti, koji su to prije njih uspjeli učiniti u više navrata.

Splićani su imali priliku doći do svog drugog naslova kad su poveli 2-1 i u četvrtoj utakmici bili domaćini, ali je momčad Danijela Jusupa potpuno nadigrala suparnike u toj, kao i u odlučujućoj utakmici u kojoj je rezultatska neizvjesnost trajala svega pet minuta. Zadar je već na kraju prve četvrtine imao osam poena prednosti (26:18), a do poluvremena je njihovo vodstvo nabujalo do +18 (49:31).

PR

Furioznim početkom u trećoj četvrtini Zadrani su serijom 15:0 došli do 33 poena prednosti (64-31) u 23. minuti te tako potpuno razoružali Splićane, a ostatak dvoboja pretvorili u ekshibiciju.

Luka Božić

Luka Božić je ponovno predvodio Zadar sa 19 poena, devet asistencija i šest skokova. Arijan Lakić je ubacio 18 poena, a Marko Ramljak 14.

Shannon Shorter je sa 18 poenabio najbolji strijelac Splita, dok je Mate Kalajžić ubacio 11 poena.

Zadarski košarkaši su pogodili 14 trica iz 34 pokušaja (41%), dok su Splićani gađali loših 6/25 (24%) iz daljine. Zadar je imao prevlast u skoku (38-28), a najveća razlika nastala je u asistencijama kojih je domaći košarkaši imali 19, a gosti samo osam, što je najbolji pokazatelj kako su igrale momčadi.

Po završetku dvoboja brojni su zadarski navijači ušli na teren Krešine dvorane, kako bi sa svojim ljubimcima proslavili prvu obranu naslova prvaka.

Gotova je utakmica, konačni rezultat je 93:66. Zadar je obranio naslov prvaka Hrvatske!

Strijelci za Zadar: Božić 19, Lakić 18, Ramljak 14, Žganec 10, Drežnjak 9 i Davis po 9, Mazalin i Mekić po 5, Klarica i Jambrović po 2.

Strijelci za Split: Shorter 18, Kalajžić 11, Kučić 9, Runjić 7, Perković 5, Sullivan, Tišma i Ljubičić po 4, Funderburk 3 i Vuko 1.

39. Izašao je Božić uz veliki pljesak. Je li ovo i oproštaj od Zadra?

36. Runjić je zakucao za 83:58. Dobio je zvižduke s tribina.

34. Hoće li Jusup za kraj utakmica uvesti i igrače koji do sada nisu igrali da osjete atmosferu na parketu?

33. Revijalna je zadnja četvrtina. Rezultat je 80:54.

Nakon 30 minuta Božić ima 19 poena, Lakić 15, Ramljak 11, Žganec 10, Drežnjak 9, Mazalin 5, a Davis i Mekić po 3 kod Zadra, a Kalajžić 11, Kučič 9, Shorter 6, Perković 5, Sullivan, Tišma i Ljubičić po 4, Funderburk 3 i Vuko 1 kod Splita.

Gotova je treća četvrtina, rezultat je 75:47.

30. Malo se Split trgnuo, rezultat je 73:47. Jusup traži time-out 36 sekundi prije kraja četvrtine. Nema ovdje nikakvog straha za Zadrane.

28. Ovdje je pitanje pobjednika riješeno. Svi samo čekaju kraj, rezultat je 71:41. Višnjik je raspjevan, već se slavi titula...

25. Šesta trica Zadra u trećoj četvrtini. Rezultat je 67:36.

23. Trica Ramljaka pa nova trica Lakića. Pet trica na otvaranju treće četvrtine, 15:0. Rezultat je 64:31.

22. Tri trice Zadra na otvaranju treće dionice. Nakon Lakića pogodio je Ramljak pa opet Lakić. Rezultat je 58:31, Rimac traži time-out.

21. Treću četvrtinu je novom tricom otvorio Lakić.

Već se slavi u Višnjiku. Pogledajte atmosferu iz dvorane:

Druga četvrtina je završila rezultatom 23:13 za Zadar. Nakon 20 minuta igre najefikasniji igrač utakmice je Božić sa 17 poena. Kod Zadra je Ramljak dodao 8, Žganec 7, Lakić 6, Davis, Mazalin i Mekić po 3, a Drežnjak 2 poena. U redovima Splita je Kučić postigao 9 poena, Shorter 5, Sullivan i Ljubičić po 4, Perković i Funderburk po 3, Kalajžić 2, a Vuko 1.

Gotova je i druga četvrtina, prednost Zadra je ogromna - 49:31.

18. Dva uzastopna koša Sullivana za smanjenje vodstva Zadra na 13 poena razlike. Jusup je zatražio time-out.

16. Zadar uporno koristi razliku u visini i gura napad za napad s pozicijama leđima prema košu. Rezultat je 41:24.

15. Napokon je Split upisao koš. Postigao ga je Shorter koji je tako prekinuo seriju Zadra 15:4.

14. Griješi Kučić, ne griješi Božić. Rezultat je 36:22.

13. Nova trica Zadra, ovaj put Ramljaka. rezultat je 34:22.

11. Split je otvorio drugu četvrtinu košem Ljubičića, uzvratio je Lakić novom tricom.

Božić je postigao 8 poena za Zadar, Žganec i Ramljak po 5, Davis i Lakić po 3, a Drežnjak 2. Kod Splita je Kučić ubacio 7 poena, Perković, Shorter i Funderburk po 3, a Kalajžić 2 poena.

Gotova je prva četvrtina. Zadar vodi 26:18, a tricom je četvrtinu zaključio Lakić.

9. Još jedna trica Božića za 23:16. Nakon skoka u napadu najbolji igrač Zadra poentira i tjera Rimca na time-out. Ostalo je 1:16 do kraja prve četvrtine.

8. Zadar je imao seriju 7:0, ali Shorter zabija tricu za 17:16 Zadra.

6. Ramljak koristi razliku u visini i još jednom poentira leđima prema košu. Božić tricom dovodi Zadar u vodstvo, 15:13.

5. Agresivan je Kučić, drži Split u igri. Gosti vode 13:10.

4. Zadar napada reket, pokušava iskoristiti prednost u visinu dok u obrani žestoko čuvaju Shortera. Split će pobjedu morati tražiti preko drugih igrača. Počeo je dobro Kučić koji ima 5 poena. Rezultat je 8:8.

2. Počelo je tvrdo, Split nakon minute i pol vodi 3:1 nakon trice Perkovića.

Počela je utakmica u Zadru.

Početna petorka Zadra je Davis, Žganec, Lakić, Božić i Ramljak, a za Split startaju Perković, Kučić, Shorter, Sullivan i Vuko

06. lipanj 2024 14:11