Oscar, najprestižnija i najcjenjenija nagrada u svijetu filma, a njezin simbol u obliku kipića, svaki glumac barem jednom u životu želio bi držati u svojim rukama. No, taj zlatni kipić, čiju dodjelu svake godine već desetljećima svi željno iščekujemo i pratimo, zapravo ne vrijedi više od jednog dolara.
Za sve to je 'kriva' jedna presuda, ali i striktna odredba Akademije filmske umjetnosti i znanosti koja održava izbor najboljih u filmskoj industriji. Prema njihovom pravilniku niti jedan dobitnik ove nagrade svoj kipić ne može dati na prodaju, a da ga prije toga ne ponudi Akademiji za svega jedan dolar. Ovom pravilu ne podliježu samo dobitnici, nego i bilo koja osoba kojoj dobitnik u nasljedstvu ostavi svog Oscara, piše CNBC.
Zašto je tomu tako?
Do prije četiri godine na snazi je bila odluka iz 1951. godine prema kojoj je procijenjena vrijednost kipa bila 10 dolara, ali se zbog jedne sporne tužbe ta odluka u potpunosti promijenila.
Naime, redatelj Joseph Wright je nakon smrti, svoj kipić za glazbeni film 'Moja djevojka Sal' ('My Gal Sal') iz 1942. godine, ostavio u nasljedstvo svom nećaku Josephu Tutalou koji je 2014. godine isti odlučio dati na prodaju putem aukcijske kuće Briarbrook. Njega je tada za 79,200 dolara kupio Nate Sanders, osnivač aukcijske kuće koja je kroz godine prodala više od 30 Oscara slavnih glumaca, redatelja i glazbenika.
Iako je ovaj kipić osvojen prije nego što je donesena bilo kakva zabrana o prodaju Oscara, Akademija je Tutaloua odlučila tužiti. Na kraju cijelog spora, sud je donio presudu u korist Akademije, a zbog ovog spornog kipića još je jednom promijenjen i postrožen cijeli pravilnik. Tom je presudom simbol ove prestižne glumačke nagrade postao zaštićen, te prema riječima suda, zbog svog značaja i vrijednosti nikad više ne bi treba postati predmet trgovanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....