U poslovnoj zoni Dubrava u blizini Gruda svečano je pred oko 500 uzvanika otvorena nova i jedna od najmodernijih tvornica kartonske ambalaže u ovom dijelu Europe. Tvornica će poslovati u sklopu tvrtke Corspak, nove članice grupe Violeta. Investicija je, kako nam je otkrio vlasnik i osnivač Violete Petar Ćorluka, vrijedna više od 40 milijuna eura.
Riječ je o možda najvećoj proizvodnoj investiciji u Bosni i Hercegovini. Prethodno je analizirano tržište i provedeno testiranje, što je već dugogodišnja praksa u poslovanju Violete. Proizvodni kapacitet ovog pogona u jednoj smjeni je preko 60.000 tona kartona godišnje.
Suvremena tehnologija
Novi Corspackov pogon opremljen je najsuvremenijom tehnologijom, uključujući korugator koji proizvodi 925 metara četvornih kartona u minuti te moderne konverting-linije za štancanje, lijepljenje i tiskanje kutija. Proizvodnja je popraćena svakodnevnim laboratorijskim analizama da bi se osigurala najviša razina kvalitete.
Corspack proizvodi različite vrste kutija, uključujući "shelf ready" kutije s perforacijom, GMP standardne kutije, štancane kutije i gajbe za konditorsku, mliječnu, voćarsku i mesnu industriju, prilagođavajući se potrebama brojnih industrijskih grana. Da bi tvornica ispunjavala najviše svjetske standarde, u proizvodnji se koriste najnaprednije tehnologije i vrhunski strojevi isključivo iz Njemačke, Švedske, Italije, Nizozemske i Japana. Prema riječima Petra Ćorluke, takvu vrstu ambalaže ne proizvodi nitko u BiH.
"Otvorenje tvornice kartonske ambalaže predstavlja značajan iskorak u razvoju ovog sektora te donosi brojne koristi kako za ekonomski rast tako i za lokalnu zajednicu. Svi testovi i proizvodnja popraćeni su svakodnevnim laboratorijskim analizama na europskoj razini. U tvornici koriste suvremenu laboratorijsku opremu i uređaje za analizu sirovina, poluproizvoda te gotovih proizvoda. Uz timski rad i edukacije s vanjskim suradnicima i konzultantima svakodnevno se stječu nova znanja i iskustva. Inovativnim pristupom i suradnjom s kupcima kartonska ambalaža prilagođava se potrebama raznih industrija, uključujući prehrambenu, farmaceutsku i maloprodajnu industriju. Otvorenje nove tvornice kartona označava uzbudljiv trenutak za industriju, s posebnim naglaskom na održivost i inovacije. Osluškujući potrebe tržišta, cilj je doprinijeti ekološkoj svijesti te potaknuti razvoj lokalne zajednice", istaknuli su iz Violeta Grupe.
Novi pogon za proizvodnju kartonske ambalaže površine je 36.000 metara četvornih. Nalazi se u poslovnoj zoni u kojoj su smještena još dva proizvodna pogona Violete na čijim se krovovima i parkiralištima nalaze solarni paneli.
Ćorluka je otkrio da su već sklopljeni ugovori s nizom kompanija iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Makedonije. U planu je da se više od polovine prihoda ostvaruje izvan tržišta BiH. U Corspaku velik potencijal plasmana vide i u suradnji s proizvođačima voća i povrća u dolini Neretve, kojih ima jako puno s obje strane granice.
Ideja za tvornicu
Ideju za izgradnju ove tvornice Petar Ćorluka nama je otkrio ranije. Kazao nam je da je tu ideju dobio kada su za Lastu počeli nabavljati sirovine i ambalažu. Uvjerili su se, otkrio nam je tada, koliko je velik problem nabavka kvalitetne ambalaže, koliko se čeka i koliko je skupa ambalaža.
"Otputovali smo u Njemačku i Italiju i kod tamošnjih proizvođača se uvjerili kako takva proizvodnja funkcionira, koje su potrebne sirovine i koja tehnologija je najmodernija i najkvalitetnija. Sva naša istraživanja pokazala su da u ovoj regiji postoji velik potencijal i prostor za plasman takvih proizvoda. I to ne samo u industriji nego i u poljoprivredi. Velika je potreba za papirnatom ambalažom kod poljoprivrednika i u Hercegovini i u dolini Neretve. Danas se sve pakira u papirnatu ambalažu, čak i krumpir. Važno je da ona bude visok kvalitetna i funkcionalna. Uvjereni smo da ćemo mi napraviti velik pomak u tom segmentu industrije. Nudimo nešto što nitko nema, i to po prihvatljivoj cijeni. Ambalaža čuva proizvod i čini ga atraktivnim. Produljuje mu svježinu i rok trajanja. U cijeni proizvoda ne prelazi pet posto, ali ga sačuva 100 posto. To znači da je važnija kvaliteta ambalaže nego njezina cijena jer cijena ambalaže ne utječe puno na konačni proizvod", pojasnio nam je Petar Ćorluka.
Odlučili su se za kvalitetu te imaju i određene inovacije, a pogotovo posebnu obradu i dizajn ambalaže.
Konkurencija ga, kaže, ne brine jer se radi o pogonima sa zastarjelom tehnologijom i multinacionalnim kompanijama. "Nama su uzor njemačke kompanije, a imamo i suradnju u smislu edukacije s jednom njemačkom tvrtkom koja ima kapacitet milijun tona godišnje. Kapacitet našeg proizvodnog pogona je 60.000 tona. Ugradili smo najnoviju tehnologiju, a pogon će biti robotiziran i automatiziran. Tehnologija je njemačko-talijansko-japanska. Kvalitetu ambalaže ćemo podignuti na viši nivo", istaknuo je Ćorluka.
Većina radnika koji rade u ovom pogonu bili su u Njemačkoj na edukaciji, a dio obuke obavljen je u postojećim pogonima Violete. Ambalažu nije isplativo transportirati, pojasnio nam je jednom prilikom Ćorluka, na udaljenost veću od 600 do 700 kilometara.
"Znači, možemo pokrivati tržišta od Austrije i Mađarske sjeverno do Grčke južno. Većina grčkih, makedonskih ili albanskih proizvođača i poljoprivrednika ambalažu nabavlja u zapadnoj Europi, tako da mi s aspekta troškova transporta možemo biti povoljniji. Konkurirat ćemo i cijenom i kvalitetom, tako da s plasmanom neće biti problema. Ponudit ćemo bolja rješenja. Nećemo ugroziti niti jednog postojećeg proizvođača kartonske ambalaže, nego ćemo ponuditi nešto novo i konkurentno", kazao nam je tom prilikom Ćorluka.
Na krovu novog pogona dolazi i solarna elektrana, a kako je oko 10 posto odsječaka u ovakvim pogonima neiskoristivo i trebalo bi ga zbrinjavati, u Violeti su odlučili od tih ostataka proizvoditi pelete.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....