SAŠA BROZ

‘Prije početka lockdowna odnijela sam svom djedu Titu na grob njegovo najdraže cvijeće, đurđice‘

Saša Broz, redateljica, unuka Josipa Broza Tita
 Darko Tomas/Cropix
Kazališna redateljica prisjetila se svog djeda na 41. godišnjicu smrti svog djeda Josipa Broza Tita

"Često ga se sjetimo i to tijekom intimnih obiteljskih situacija i druženja. Nije jednostavno artikulirati kako i na kakav način nedostaje jer je prošlo puno godina od njegovog odlaska, ali svakako je to intenzivna mješavina emocija i nostalgije", rekla nam je na 41. godišnjicu smrti svog djeda Josipa Broza Tita kazališna redateljica Saša Broz, kći njegovog mlađeg sina Miše.

Na djedovom grobu zadnji put je bila lani u ožujku, nekoliko dana prije proglašenja pandemije. Tada mu je, kao što joj je običaj i inače, zapalila svijeću i ostavila njegovo najdraže cvijeće - đurđice.

image
Oleg Ivanov

"Najbitnije je da ga se sjetimo, a to u obitelji radimo često i nevezano za određene datume. Sretna sam kada netko u meni prepozna neki njegov detalj", priča nam nježno. Ona i doživotni predsjednik SFRJ nisu imali uobičajen odnos jer, kako i sama kaže, on nije bio običan djed. Nalazili su se u Zagrebu na Pantovčaku, a najčešće na Brijunima ljeti. Za odličan uspjeh u školi joj je poklonio papagaja Kokija, koji je onda živio s njezinom obitelji u zagrebačkom stanu.

Tito je imao dvoje djece: sinove Žarka i Aleksandra Mišu, i šestoro unuka: Josipa Jošku, Zlaticu, Edvarda, Svetlanu, Sašu i Andreja.

image
Darko Tomas/Cropix

Umro je nekoliko dana prije 88. rođendana, 4. svibnja 1980. godine, u bolnici u Ljubljani gdje je proveo posljednja četiri mjeseca svoga života. Od toga je tri mjeseca bio u komi. Prvo u induciranoj, a potom i u pravoj.

Te nedjelje kada je umro sve novine u Jugoslaviji izašle su s naslovima da je Tito u kritičnom stanju, a navečer je stigla i vijest o njegovoj smrti.

"Radničkoj klasi, radnim ljudima i građanima, narodima i narodnostima Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije: Umro je drug Tito", objavljeno je u priopćenju Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije koje je na televiziji pročitao voditelj Miroslav Lilić. Građani diljem Jugoslavije su na vijest o smrti izašli na ulice, mnogi u suzama.

image
leemage/Leemage via AFP

Tito je bio hospitaliziran zbog problema s cirkulacijom povezanim s dijabetesom, amputirana mu je lijeva noga, a uslijedile su brojne komplikacije: zatajenje bubrega, uzastopne upale pluća, unutarnje krvarenje, sepsa, oštećenje jetre...

Nakon njegove smrti proglašeno je sedmodnevno službeno žalovanje, a već idući dan iz Ljubljane je prema Beogradu krenuo Plavi vlak s njegovim lijesom koji je zastajao putem kako mu bi građani mogli odati počast. U vlaku su bili i sinovi Žarko i Mišo, ali i unuci. Saša nikad neće zaboraviti putovanje s djedovim lijesom u Plavom vlaku od Zagreba do Beograda i tisuće uplakanih ljudi koji su ga pratili na tom putu. Za 12-godišnju djevojčicu to je bio priličan stres, a na sprovodu joj je pozlilo, a dva dana kasnije dobila je vodene kozice.

image
Andrej Isakovic

Osmog dana svibnja 1980. 209 izaslanstava iz 127 država svijeta došlo je na Titov ispraćaj u Beogradu, među njima i predsjednik SSSR-a Leonid Brežnjev, kancelar tadašnje Zapadne Njemačke Helmut Schmidt, čelnik DDR-a Erich Honecker i britanska premijerka Margaret Thatcher.

image
Pedja Milosavljevic/Cropix

Tito je pokopan uz taktove Internacionale i jugoslavenske himne, a u gradovima diljem bivše države odjekivale su sirene.

Na njegovom grobu u Kući cvijeća zlatnim slovima piše tek "Josip Broz Tito 1892 - 1980", bez zvijezde petokrake, simbola komunističkog pokreta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. travanj 2024 19:21