ODLAZAK GLUMCA

Umro je Žarko Laušević

Žarko Laušević

 A. K./Ata Images/Profimedia/A. K./ata Images/profimedia
Vijest o smrti javila je njegova supruga

Glumac Žarko Laušević umro je u u 63. godini poslije kratke i teške bolesti, javila je njegova supruga.

Laušević je u Podgorici (ondašnjem Titogradu) završio gimnaziju, a 1982. je u Beogradu završio glumu na Fakultetu dramskih umjetnosti. Te je godine postao i član Jugoslavenskog dramskog kazališta. Iznimnu popularnost donijela mu je uloga u srbijanskoj televizijskoj seriji "Sivi dom" (1984.). Nakon toga uslijedile su Lauševićeve uloge koje je sve ostvario u uglavnom srbijanskim filmovima: "Šmeker" (1986.) (redatelja Zorana Amara), "Dogodilo se na današnji dan" (1987.), Braća po materi (1988.), "Boj na Kosovu" (1989.), "Kaži zašto me ostavi" (1993.), "Bolje od bekstva" (1993.).

Laušević je postao jedan od najpriznatijih glumaca u svim republikama i pokrajinama bivše SFRJ. Bio je poznat i po knjizi koju je napisao nakon što je bio u zatvoru, radi ubojstva iz nehaja. Za ulogu u filmu koji je nastao u koprodukciji hrvatske i srpske kinematografije "Oficir s ružom "iz 1987., dobio je Zlatnu arenu na Pulskom filmskom festivalu za najboljeg glavnog glumca.

Zahvaljujući seriji "Sivi dom" postao je svejugoslavenska zvijezda prije nego što je diplomirao. U 28. godini dobio je, dakle, glavnu pulsku glumačku nagradu za film "Oficir s ružom" Dejana Šorka. Bio je zvijezda, kako je o njemu pisao Jurica Pavičić, na onaj način na koji su glumci bili zvijezde u Jugoslaviji: "Mlad i naočit, bio je ljubimac medija, gledatelja, žena".

U ljeto 1993. godine, Lauševića je napala grupa huligana ispred jednog kafića u Podgorici, on je iz svog pištolja usmrtio dvojicu napadača, a trećeg teško ranio. Najprije je osuđen na 13 godina zatvora, a 1998. kazna mu je promijenjena na četiri godine zatvora. Pušten je nakon što je odslužio 4,5 godine. Od 1999. je bio u Sjedinjenim Američkim Državama.

Odlukom Vrhovnog suda 2001. godine, ponovno je osuđen na 13 godina zatvora, a 2011. pomilovao ga je tadašnji predsjednik Srbije.

Knjigu o tom događaju te o zatvoru pod nazivom "Godina prođe, dan nikad: dnevnik jedne robije" u Hrvatskoj je izdao nakladnik Profil.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
30. ožujak 2024 20:13