oprez, molim!

Ove stvari ni u ludilu nemojte nositi na kemijsko čišćenje: Zaboravite što piše na etiketi, ovo su 3 zlatna savjeta koja morate znati

 GROUND PICTURE/SHUTTERSTOCK

Kada kupujete garderobu ili kućni tekstil, nije dovoljno samo provjeriti trenutnu cijenu – u cijenu treba uračunati i koliko ćete novca morati izdvojiti za pranje ili drugo održavanje tih stvari. Svi znamo da se to posebno odnosi na robu koju kupujete u "second hand" radnjama - za jaknu koja košta, na primjer, 8 eura platit ćete još više ako je odnesete na kemijsko čišćenje.

Međutim, stručnjaci kažu da se neke jakne ipak trebaju prati kod kuće, čak i ako na etiketi piše drugačije. To se odnosi na jakne punjene perjem, koje su vrlo osjetljive na jake kemikalije, baš kao i perje. Puno ih je bolje prati u perilici, uz pridržavanje osnovnih pravila. Najprije ih redovito prozračujte i na vrijeme obrišite mrlje kako biste razrijedili broj pranja i povećali razmak među ciklusima pranja. Poplun treba provjetravati i izlagati suncu dva do tri tjedna.

Zimske jakne ponekad upijaju duhanski dim, ali tada ih ne trebate prati. Jaknu je dovoljno staviti u vrećicu za odjeću i na dno sipati dvije do tri žlice sode bikarbone. Ostavite da odstoji 24 sata pa dobro prozračite. Po potrebi ponovite postupak.

Kada dođe vrijeme za pranje, obavezno uključite program za osjetljivo rublje. Kada je gotovo, svakako pokrenite još jedan ciklus pranja, samo ovaj put izostavite deterdžent. Potrebno je potpuno ukloniti prašak. Ako je prašak još uvijek zgrudan, možda je ostalo još deterdženta, pa uključite treći ciklus ia zatim osušite na zraku, prenosi Mondo.

Savjet da ne čistite deke na suho vrijedi i za vunene deke kao i za jastuke. Ako je punjenje memorijska pjena, uklonite je i operite samo navlaku. Budite oprezni s vunenim puloverima, kao i svilenim košuljama. Najbolje ih je prati kod kuće, u gotovo hladnoj vodi, iste temperature i za pranje i za ispiranje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. svibanj 2024 09:27