Nakon modne industrije, "color-blocking" osvaja i svijet interijera. Riječ je o trendu koji je inspiriran modnim pistama iz 80-ih godina prošlog stoljeća, a koji podrazumijeva suprotstavljanje naizgled nespojivih boja s različitih strana spektra, čineći hrabre i zanimljive kombinacije. Smatra se kako je "color-blocking" nastao prema umjetničkim djelima nizozemskog slikara Pieta Mondriana, čiji je tadašnji novi stil inspirirao modnog dizajnera Yvesa Saint Laurenta na kreiranje legendarne haljine Mondrian.
Osim u odjevnim kombinacijama, sve je popularniji i u domu. "Color-blocking" odnosi se, dakle, na dramatično spajanje dvije ili tri različite, ali komplementarne boje. Također, pod blok-bojama smatraju se i one koji nisu izravne suprotnosti u spektru. Primjerice, žuta i narančasta su jedna do druge, ali dodavanje ljubičaste u toj kombinaciji stvara "color-block". Karakteriziraju ga nijanse visokog kontrasta i geometrijski oblici, čime se otvaraju brojne kombinacije za kreiranje interijera koji odiše toplinom i vedrinom.
No, treba znati koje boje najbolje funkcioniraju zajedno kako bi se postigao željeni dojam. Poželjne su hrabre kombinacije jarkih boja, poput prijateljske žute s hladnom plavom, vatreno crvene s bogatom zelenom, ali i crvene s narančastom. Iako mnogi navode kako se i pojedinačni šareni komadi namještaja također mogu upariti, preporučljivo bi bilo da se eksperimentira s jednobojnim elementima. Uz jarke boje, popularne su i pastelne nijanse, a za cjelokupni dojam ključno je pronaći skladnu kombinaciju različitih boja i oblika. Zato se i ovdje primijenjuje staro pravilo "manje je više". U svakom slučaju, posebnost "color-blockinga" krije se u njegovoj privlačnosti: s jedne strane je apstraktan i minimalistički, a s druge veseo, živahan i atmosferičan.
Stoga, nemojte se bojati u životni prostor unijeti dozu zarigrane žute, zelene, crvene, plave... Evo nekih naših prijedloga!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....