Ana Kolar buduća je učiteljica razredne nastave i engleskog jezika, koja voli putovanja, avanture, kreativnost, umjetnost... Iako ne može reći za što će se točno opredijeliti, zasad uspješno balansira između fakulteta i umjetnosti. Naime, Ana se bavi oslikavanjem uporabnih i dekorativnih predmeta za dom tehnikom Dot Mandala Art, odnosno izrađuje mandale na keramičkim tanjurima i šalicama, platnu te drvenim škrinjicama, koji mogu biti i personalizirani s imenom, datumom, kratkom porukom...
- Iako sam već u osnovnoj školi bila kreativna, tek sam u srednjoj počela crtati ono za što sam kasnije saznala da se zove mandala. Najčešće sam ih crtala u školske bilježnice olovkom. Tijekom prve i druge godine studija mandale sam počela crtati na papire većih formata i to flomasterima u boji. Crtala sam ih u slobodno vrijeme jer sam uživala u tome i služilo mi je ta opuštanje nakon napornog dana - govori Ana, a mi se pitamo što je to mandala.
MEDITACIJA
Ukratko, značenje riječi na sanskrtu znači "centar" ili "krug", a riječ je o izvornom budističkom i hinduističkom simbolu, koji se odnosi na nacrtane, naslikane ili modelirane kružne ili kvadratne slike sa središtem.
- Svatko mandalu definira i doživljava na drugačiji način. Za mandalu možemo reći da je osnovni uzorak koji se pojavljuje u prirodi, simbol i ukras koji se nalazi u umjetnosti mnogih kultura i u gotovo svim religijama. No, osim za ukras, koristi se i u meditaciji za opuštanje, kao i u psihoterapiji - pojašnjava 23-godišnja Koprivničanka.
Kada je prije dvije godine "naletjela" na fotografiju mandale na platnu, zadivila se te ubrzo shvatila da se ta tehnika zove Dot Manala Art, koju je i sama odlučila isprobati.
U početku je radove poklanjala prijateljima i rodbini za rođendane i slično, a s vremenom je počela dobivati upite radi li slike po narudžbi i gdje se mogu vidjeti njezini radovi. Tada je pokrenula brend MandAna.
- Za oslikavanje platna i drvenih škrinjica koristim akrilne boje, a za keramiku koristim posebne boje namijenjene upravo oslikavanju keramike te se one moraju i peći u pećnici. Nakon toga su, za razliku od akrilnih boja, vodootporne - kaže Ana, dodajući kako je u početku koristila čačkalice ili nezašiljene olovke da bi dobila "točkice" raznih veličina, a danas koristi posebne alate koji su namijenjeni isključivo za ovakvu tehniku "točkanja".
BOHO STIL
- Najčešće spontano počnem slikati. No, sve oko mene me inspirira. Ponekad vidim neki cvijet i naslikam mandalu sličnog oblika ili negdje vidim boje čije kombinacije želim isprobati. Sve mi to nekako prirodno dođe i jedva čekam pretočiti ideju iz glave u stvarnost. Najljepši mi je osjećaj kada je slika gotova i fizički mogu vidjeti ono što je donedavno bila samo zamisao u glavi - kaže i dodaje kako joj je teško definirati svoj stil jer se ne voli stavljati u kategorije i "kalupe", ali voli zemljane i neutralne tonove, odnosno boho stil u kombinaciji s modernim.
- Pri izradi je važno sve precizno izmjeriti jer mandala mora biti uredna i simetrična. Prvo odredim sredinu iz koje će se krug širiti, zatim povučem dijagonale, a potom šestarom označujem krugove. Zatim biram boje. Svaka mandala izaziva drugačije osjećaje, s obzirom na boje i oblik. Vrijeme izrade ovisi o veličini platna, tanjura, šalice ili škrinjice. Za manje dimenzije potrebno mi je od tri do pet sati, a za veće i nekoliko dana - kaže Ana, koja razrađuje i neke nove ideje, od kojih je jedna oslikavanje mandala na majicama.
Više na Instagram profilu: MandAna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....